Yatırım yapmaya başla!

Tarımda Kalkınmayı Desteklemek Amacıyla 245 Milyon TL Hibe Dağıtılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla 1274 projeye 245 milyon lira hibe sağlanacağını duyurdu.
Tarımda Kalkınmayı Desteklemek Amacıyla 245 Milyon TL Hibe Dağıtılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla, bugüne kadar 12 bin 377 projeye, 3,6 milyar lira hibe dağıtıldığını, bu sayede 9 milyar liralık yatırım yapıldığını belirtti. Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı kapsamında, önümüzdeki dönemde de 1274 projeye, 245 milyon liralık hibe sağlanacağının müjdesini verdi.

Pakdemirli, onaylanan projeler arasında Çiftçilik Faaaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri altında, 7 sektörün bulunduğunu söyledi.

PARD-II kapsamında 21 Aralık 2017 tarihinde 3. başvuru çağrısı yapılan ilk gruptaki projeler, Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu tarafından değerlendirildi. Söz konusu projeler içerisinde bulunan sektörler arasında; tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkileri, mantar, fide, fidan üretim tesisleri, arıcılık ve arı ürünleri üretim tesisleri, zanaatkarlık ve yöresel işletmeleri kırsal turizm rekreasyon faaliyetleri, kültür balıkçılığı, makine parkları, yenilenebilir enerji tesisleri yatırımları gibi konular yer alıyor.

Bakanlık olarak 2011 yılından bu yana AB kırsal kalkınma hibeleri ile 42 ilde yatırımcılara destek olduklarını söyleyen Pakdemirli, bugüne kadar 3,6 milyar lira dağıtıldığını söyledi.

Verilen hibeler ve yapılan yatırımlar sayesinde, 60 bin kişiye istihdam sağlandı.

Daha çok projenin desteklenmesi amacıyla, TKDK’ye sunulan projelerin tamamını destekleme kapsamına almayı planladıklarını belirten Bakan Pakdemirli, kırsaldaki yatırımların artmasının ülke büyümesine çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum