Yatırım yapmaya başla!

Mohamed El-Erian: Tahvil Piyasasında Eski Kurallara Sadık Kalırsanız Kaybedersiniz!

Ekonomist Mohamed El-Erian, tahvil piyasası hakkında farklı düşünmek gerektiğini söyledi.
Mohamed El-Erian: Tahvil Piyasasında Eski Kurallara Sadık Kalırsanız Kaybedersiniz!

Ekonomist ve iş insanı Mohamed El-Erian; yatırımcıların, varlık sınıfını bir portföyün çekirdek ödeneği değil, fırsatçı olarak ele alınması gerektiğini söyleyerek, küresel tahvil piyasası hakkında farklı düşünmeleri gerektiğini söyledi.

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı ve ekonomik gerileme konusunda endişeleri nedeniyle yatırımcılar sözde güvenli limana koşmaya başladıkları için 30 yıllık bir sabit gelir mücadelesi başladı. Bu yaz başlarında yapılan tahminler, yaklaşık 15 trilyon dolarlık devlet tahvilinin şimdi olumsuz bir verimle işlem gördüğünü gösterdi.

Kazançların tahvilin fiyatı ile ters bir ilişkisi vardır ve negatif bir verim, yatırımcının esas olarak bir ülkenin devlet borcunu elinde tutma ayrıcağını ödediği anlamına gelir. Bu 15 trilyon dolarlık rakam, 2018’den bu yana merkez bankalarının düşük oranlarda ve muhtemel varlık alımlarıyla piyasayı desteklemeye devam edeceği beklentisiyle üç katına çıktı.

Tahvil Piyasasında Fırsatçı Olun!

Tahvil Piyasasında Fırsatçı Olun!Eskiden yatırım devi Pimco’yu işleten Allianz için tanınmış bir ekonomist olan El-Erian, CNBC’den Steve Sedgwick’e pazara göreceli olarak bakılması gerektiğini söyledi.

El-Erian İtalya’daki Ambrosetti Forumu’nda verdiği demeçte, “Tahvil piyasası hakkında farklı düşünmelisiniz. Tahvil piyasaları için çekirdek ödenek olarak düşünmüştük. Ve biz bir adım daha ileri gittik ve şöyle demiştik: Tüm bu yapısal sorunlar nedeniyle hisse senetlerinin aksine tahvillerde daha iyi performans gösterebilirsiniz. Bugün tahvil piyasası hakkında böyle düşünmek yanlıştır,” dedi.

Bugün tahvil piyasasının fırsatçı olduğunu ve çekirdek ödenek ile aralarında çok fark olduğunu söyleyen El-Erian, bu yüzden fırsatçı bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Örnek olarak Arjantin’i veren El-Erian, “Ülke bir karmaşa içinde mi? Evet, ancak tahviller ıskaladı,” dedi.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Ağustos’taki ilk seçimlerde büyük bir kayıp gördü ve ülkenin varlık piyasaları popülist eğilimli bir rakip olan Alberto Fernandez’in de destek kazandığını belirtti. Arjantin tahvil fiyatları, ülkenin sermaye kontrolleri getirmesinden sonra Pazartesi günü düşüş kaydetti. Yatırımcılar ise Güney Amerika ülkesi için olası bir temerrütten korktular.

Ticari Olmayan Oyuncular

Ticari Olmayan OyuncularEl-Erian, yatırımcıların alıştığından çok daha farklı bir tahvil piyasası olduğunu, hatta Risk isimli masa oyununa benzemesinin altını çizdi. Özellikle merkez bankasından bahsederek, oyunun amacını benimseyen ve tamamen çarpıtan ticari olmayan oyuncular yayında Risk oynamak gibi olduğunu söyledi.

El-Erian, “Eski kurallara sadık kalırsanız kaybedersiniz, bono piyasası hakkında farklı düşünmeniz gerekir,” ifadelerini kullandı.

Borsa ile sabit gelirin aksine ABD’deki son rekorların temeller tarafından onaylanması gerektiğini ve hem hisse senetleri hem de tahvillerin çok pahalı olduğu bir noktaya yaklaşılabileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum