Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Üretim Kısıntısını Artıracağı Haberi Petrol Fiyatlarını Destekliyor

Petrol fiyatları Suudi Arabistan ve Venezuela’daki üretim düşüşü ile yükselirken, uzmanlar bu durumun petrol ithalatı yapan ülke ekonomileri için bir tehdit unsuru olduğunu yorumladı.
Suudi Arabistan’ın Üretim Kısıntısını Artıracağı Haberi Petrol Fiyatlarını Destekliyor

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Nisan ayında talep edilenden daha az petrol arz edileceği ve bu sayede daha fazla üretim kısıntısına gidileceği bildirildi. Suudi Arabistan yapılan anlaşmanın ötesinde artırdığı üretim kesintisini üst üste iki aydır devam ettirirken, Venezuela’daki düşüşün de eklenmesiyle petrol fiyatları yükselişe geçti. Ham petrol varil başına 57 doların üstünü görürken, Brent petrol 67 dolara yaklaştı.

Suudi Arabistan’dan gelen açıklamada, günlük petrol üretimini Nisan ayında da 10 milyon varilin altında tutmaya çalışıldığı bildirildi.

Gelecek ay müşterilere talep ettiklerinden daha az miktarda petrol arz edileceği, üretimin Şubat ayındaki seviyelere göre günlük 500 bin varil düşürüldüğü Mart ayındaki gibi 10 milyon varilin altında tutulmaya çalışacağı ifade edildi.

ABD yaptırımları ve elektrik kesintileri nedeniyle Venezuela’nın üretimi daha da düşürdüğü söylendi. Ek olarak petrol siparişlerinin Nisan ayında günlük 7,6 milyon varil olduğu, fakat Krallık’ın denizaşırı müşterilere günlük 7 milyon varilden az petrol sağlayacağı belirtildi.

Petrol fiyatları söz konusu gelişmelerin etkisiyle yönünü yukarı çevirdi.

Vadeli petrol kontratları dünkü %1,3’lük yükselişin ardından, %0,6 daha artış gösterdi. Ham petrol fiyatları OPEC ve ülkelerinin arz bolluğunu ortadan kaldırmak için üretim kısıntılarını artırmaları ile birlikte Şubat ayının ortalarından bu yana varil başına 55 doların üzerinde hareket etti.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında 27 sent yükselerek kapanışı 56,79 dolardan yaptı. Bu seviye 28 Şubat tarihinden bu yana en yüksek fiyat olarak kaydedildi. Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 23 sentlik bir artışla 66,58 dolardan kapandı. TSİ 12:04’te Brent petrol varil başına 66,91 dolardan, ham petrol ise 57,05 dolardan işlem görüyor.

Uzmanlar fiyatlardaki dalgalı seyrin petrolü ithal eden ülkelerin ekonomileri için bir tehdit unsuru olduğunu yorumladı.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent petrolü geçtiğimiz yılın son ayından bu yana %34 oranında artış gösterdi. Fiyatlarda gözlenen bu yüksek artış oranları Rusya, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Irak gibi ülkeler için sevindirici olurken, petrolü ithal olarak alan ülke ekonomileri için tam tersi etki yaratıyor. Uzmanlar ABD’nin Venezuela üzerindeki yaptırımlarının küresel petrol arzında düşüşe yol açtığını, bu durumun da fiyatları yükselttiğini belirtiyor. Söz konusu yaptırımların etkisiyle 2018’de 3,85 milyon varil olan İran günlük petrol üretiminin, bu yıl 2,65 milyon varile gerileyeceği öngörülüyor.

Bir diğer etken olarak OPEC ve ortaklarının küresel petrol piyasasında arz-talep dengesini sağlamak amacıyla yaptığı üretim kesintisi anlaşmasının da petrol fiyatlarında yükselişe neden olduğu dile getiriliyor. Geçtiğimiz yılın aralık ayında OPEC ve Rusya önderliğindeki OPEC dışı ülkeler, Viyana’da yapılan görüşmede 2019 yılının ilk altı ayında toplam petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil azaltılmasına karar vermişti. Fiyatları yükselten sebepler bu şekilde sıralanırken, dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olma yolunda ilerleyen ABD petrol üretiminin fiyatlardaki yükselişi frenleyeceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum