Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Ocak PMI, Üretim Seviyelerinde Güçlü Artış Kaydetti

Suudi Arabistan'da 2021'in ilk PMI verisi çok az değişirken, üretim seviyelerinin 15 ayın en keskin artışını kaydettiğini gösterdi.
Suudi Arabistan Ocak PMI, Üretim Seviyelerinde Güçlü Artış Kaydetti

Suudi Arabistan koronavirüs pandemisi ve petrol piyasasındaki dalgalanmalar nedeniyle oldukça zor bir yıl geçirdi. Toplamda 368 binden fazla kişi enfekte olurken, 6383 kişi Covid-19 kaynaklı hayatını kaybetti. Ocak ayının başında petrol piyasasını desteklemek için günlük 1 milyonluk kesintiye giden ülkede, üretim koşulları iyileşmeye devam ediyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış manşet IHS Markit Suudi Arabistan PMI, Aralık’taki 57 seviyesinden Ocak’ta 57,1 seviyesine yükseldi.
Suudi Arabistan PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Kesirli bir artış kaydeden manşet endeks, Kasım 2019’dan bu yana en yüksek okumasını kaydetti. Petrol dışı özel sektör ekonomisinde iş koşullarında belirgin bir iyileşmeyi de gösterdi. Ülkenin petrol dışı ekonomisindeki büyüme, yükselen yeni çalışma seviyeleri ve ihracat satışlarında daha hızlı bir artıştan kaynaklandı. Ayrıca ticari faaliyetin artması nedeniyle 2021’in ilk ayında büyüme güçlü kaldı.

Genişleme, satın alma faaliyetinde keskin bir artışa neden olurken, bazı işletmeler kapasitenin mevcut talebi aştığını gördükçe istihdam düşmeye devam etti. Manşet endeksi, yılın başında üretim seviyelerinde daha hızlı bir genişleme ile yükselirken, 15 aydır kaydedilen en keskin endeks oldu. Ekonomi, Covid-19 salgınından daha da iyileştiğinden çıktı artış hızı anketin 11 yıllık tarihinde görülen eğilimle büyük ölçüde tutarlıydı.

İş faaliyetlerindeki genişlemeye ise Aralık ayının son dönemlerindeki yüksek seviyeden bir miktar hafifleyen büyüme hızına rağmen Ocak’ta yeni siparişlerdeki keskin artış yardımcı oldu. Pazar koşullarının iyileştirilmesi, çevrimiçi satışların artması ve ihracat talebinin artması da bu yükselişi destekledi. Özellikle yabancı müşterilerden gelen yeni siparişler neredeyse 4 yılın en yüksek derecesine ulaştı.

Hem üretimde hem de yeni işteki güçlü büyümeye rağmen ülkenin petrol dışı ekonomisinde personel istihdamı, istihdamın 11 ayda 10. kez düşmesi nedeniyle baskı altında kaldı.
Suudi Arabistan PMI GSYİH Katkısı - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Panelistler, bekleyen iş yüklerindeki bir başka düşüşün de gösterdi gibi artan talebe rağmen hala kapasite fazlası olduğunu belirttiler. Bununla birlikte birikmiş işlerdeki en son düşüş, Eylül 2020’den bu yana en yumuşak şekilde gerçekleşti. Yükselen yeni sipariş alımları ise Ocak’ta sarın alma faaliyetinde daha hızlı bir artışa yol açtı. Birikim oranı 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Sonuç olarak bazı firmalar mevcut stokları kullanmayı düşündükleri için siparişlerini ertelemekten bahsetse de stok artırımı tekrar işaretlendi. Tedarikçilerdeki kapasite artışı, 2020’nin başından bu yana ilk kez genel teslimat sürelerinin kısalmasını destekledi. Satın alma fiyatlarının sadece hafif bir artış göstermesi ve personel ücretlerinin art arda ikinci ayda düşmesi nedeniyle son anket döneminde maliyet baskıları büyük ölçüde hafifledi.

Maliyetlerin arttığı yerlerde panelistler ek girdi talebinden kaynaklanan yüksek hammadde fiyatlarını öne sürdüler. Üretim ücretleri de marjinal olarak yükseldiği için firmalar daha sonra maliyet artışlarını müşterilerine aktardılar. Önümüzdeki 12 ay için iş beklentileri ise Ocak’ta iyimser kalırken, Covid-19 aşılarının küresel olarak yaygınlaştırılmasına yönelik iyimserliği ve ekonomik iyileşme üzerinde öngörülen olumlu etkiyi yansıttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum