Yatırım yapmaya başla!

Şubat Ayı RKGE Değerlendirmesi, BIST 100 Primlenmesi ve VESTL Hareketi!

RKGE artışı, 25 Şubat 1 Mart işlem haftasına sağlam giren BIST 100 ve değişim gösteren hisse senetleri ile öne çıkan VESTL incelemeleri;
Şubat Ayı RKGE Değerlendirmesi, BIST 100 Primlenmesi ve VESTL Hareketi!

Şubat ayında Reel Sektör Güven Endeksi Ocak ayına göre 1,5 puan artıl göstererek 96,9 seviyesine yükseldi. İktisadi Yönelim Anketi’nde 1754 işyerinin katılımı ile gerçekleştirilen RKGE’de (Reel Kesim Güven Endeksi) gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmelerin endeksi pozitif yönde etkilediği görülürken; mevcut toplam sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin analizlerin endeksi negatif yönde etkilediği kaydediliyor.

Şubat ayına dair açıklanan veride Reel Sektör Güven Endeksi’nde toparlanmanın görülmesi özetlenebilecek bir başlık olurken, açıklanan Tüketici Güveni’nde izlendiği gibi alt başlıklada karışık grafiklerin izlenmesi gelişmeye ters orantıda hareket ediyor.

Büyüme adına negatif tarafta güçlülük gösteren maddeler ise üretim hacmi ve ihracat siparişlerindeki zayıflama oluyor.Yılın 3. ayına dair PMI verisinin daha net bir tablo vadedebileceği düşünülürken, iktisadi faaliyetlerdeki zayıflığın devam ettiği teyit ediliyor.

Borsa İstanbul’da Haftanın İlk İşlem Günü

BIST 100'ün 25 Şubat Pazartesi HareketleriBorsa İstanbul’da geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde değer kazanımlı gün sonları alınmıştı. Cuma kapanışının ardından küresel risk iştahının sağlığının yerinde olması ile gelen destek ile bugünkü açılışın pozitif olabileceğini öngörmüştük. Küresel düzlemde de ABD Çin gelişmelerindeki olumlu açıklamalar başlığında alım dalgasının görülmesi BIST 100 endeksinde pozitif açılışı katı bir değerlenmeye itti.

BIST 100 endeksi 28 Şubat 1 Mart işlem haftasının ilk gününü 104.700 puan civarında kapatmaya hazırlanıyor. Endeksin bugünkü hareket marjlarına baktığımızda 103.875-105.146 noktaları karşımıza çıkıyor. 22 Şubat Cuma kapanışı ile 25 Şubat Pazartesi açılışında ortalama 700 puan civarında fark öne çıkaran endeks üzerinde, XBANK %2.36 değer kazandı.

Kritik olarak gözlemlediğimiz 135 bin seviyesini, günceldeki 136.562 puan ile kırdı. Diğer tarafta XUSIN ise ABD Çin geriliminin ardından daha yüksek bir beklentiye karşılık geride kaldı ve %0.71 prim ile 123.500 puanda kapanışa hazırlanıyor.

Vadeli endeks kontratlarına baktığımızda, F_XU0300219 iş kodlu Şubat vade sözleşmede %1.23 artış ile 131.800 noktasından işlemler gerçekleşmekte. Nisan vadede %1.44 prim görülürken, Haziran vadede %1.35’lik değerlenme ile işlemler alınıyor.

Hisse Senetleri Değişimi ve VESTL

Yatırımcısını Sevindiren VESTL ve Diğer Hisse Değişimlerine BakışVESTL bugün yatırımcısına iyi getiri sağladı. %11.48 günlük bazlı değerlenme ile 8.45 TL/p’ye yükselen hisse senedi 2018 yılının yaz aylarındaki seviyelerine geri döndü. Bu seviyelerdeki günlerinde 8,0 ile 9,0 arasında hareket eden VESTL, yılın son aylarında ciddi bir değer kaybı yaşamış ve 5,25 bölgesinde yıllık bazlı en düşük noktasını kaydetmişti. Günlük hareket marjında da yüksek bir oynaklık gösteren kağıt 9,09 ile 7,63 bandında grafiklenirken, bugünkü tepe noktasını kaydettiği 9,09 seviyesi ile aylık en yüksek noktasını da güncellemiş oldu.

Geride kalan THYAO’ya baktığımızda hisse günlük kazanımlarını iade ettiği gibi negatif bölgede de %0.35’lik bir hareket gösteriyor. Ticaretin 14,07 TL’den görüldüğü kağıtta aylık %4.16 ve 52 haftalık %22.99’luk bir negatif bölge hareketi gözlenmekte. Geçtiğimiz hafta değerlenmesini artıran ASELS’in de THYAO’ya paralel hareket ettiği dikkatimizi çekerken, %1.87 düşüş ile 25,18 TL’ye gerileyen ASELS için 25,00 seviyesi önemli bir eşik olarak okunabilir. Aşağı yönlü hareketin derinleşmesi halinde ise 24,88 seviyesindeki 100 günlük hareketli ortalama olası bir destek olarak görülebilir.

Dolar kuruna hassasiyeti yüksek olduğu düşünülen SODA bugün %1.07 değer kazanarak geçtiğimiz günlerdeki 6 seviyesine olan uzaklığını artırmışa benziyor. Hisse 7,54 TL’den alım satım gerçekleştiriyor. Diğer tarafta 5,90 civarına yaklaşarak 6,0 psikolojik eşiğini kırma eğilimi gösteren PETKM bugün %0.91 kazanım gösterdi. Son değerlenmesinin ardından kazanımlarının bir kısmını iade eden hisse senedinde bugünkü primlenme ile 5,54 TL’de bir gün sonuna hazırlanılıyor olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum