Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancının Akın Ettiği Sektör için Beklenti Raporu Geldi

Yabancı yatırımcı alımlarıyla BIST 100 endeksini yukarıda tutmayı başaran banka endeksi bugün faiz kararına odaklanırken, sektör için beklenti raporu geldi.
Yabancının Akın Ettiği Sektör için Beklenti Raporu Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıklayacağı faiz kararına saatler kala gözler banka endeksine çevrildi. Geçen ay 500 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararına imza atan Merkez Bankası’nın bugün de şapkadan tavşan çıkarma ihtimali piyasalarda belirsizliği üst perdeye taşıdı.

Piyasa beklentisi, bugünkü kararın faizi yüzde 50 seviyesinde sabit bırakma yönünde olurken, banka endeksinde fiyatlamalar bu senaryoya göre yönlendi.

Yabancı yatırımcıların ilk tercihi olan banka hisseleri bugün durgun seyretti. Yıllık yüzde 190’ın üzerinde prim yazan banka endeksi ise yazım anında eksiye düşerek 13146 puandan kayda geçti.

Bankaların ilk çeyrek bilançolarını bu ayın sonunda paylaşması beklenirken, Garanti BBVA Yatırım, bankacılık sektörü 1Ç24 beklentiler raporunu yayınladı.

Raporda, bankaların 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 27 kâr daralması yaşayabileceği tahmini yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Haftaya Pazartesi günü 1Ç24 bilançosunu açıklamaya hazırlanan Garanti Bankası’nı 30 Nisan’da Akbank ve 2 Mayıs’ta Yapı Kredi izleyecek.

Bankaların açıklayacağı olası senaryoların yılın en zayıf çeyreği olması nedeniyle düşük seyretmesinin sürpriz olmayacağı çıkarımı yapıldı.

“Bilanço döneminde olası aşağı fiyatlamaların biriktirmek için fırsat olduğunu düşünüyoruz” denilen raporda bankaların çeyreksel değişim tablosu şöyle oldu:

Bankaların Bilanço Dönemi Fiyatlaması
Kaynak: : Garanti BBVA Yatırım

Bankaların ilk çeyrek bilançolarında düşük bir performans sergilemesinde 3 gelişme öne çıktı. Söz konusu gelişmeler raporda şöyle sıralandı:

“TÜFE’ye endeksli tahvilleri bankalar önceki çeyrekte yüzde 65 ile değerlerken, bu çeyrekte yüzde 40 seviyesinde bir değerleme oranı kullanıyorlar. Swap maliyetleri sıkı para politikası neticesinde nerdeyse ikiye katlanıyor. Kredi büyümesi ZK regülasyonları kaynaklı olarak oldukça yavaşlamış görünüyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.