Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Rusya’nın Notunu Çöp Bölgesinde Daha da Düşürdü

Rusya, ekonomisini hedef alan ve temerrüt riskini artıran yaptırımların artan baskısı altındayken S&P bir hafta içinde ikinci kez indirime gitti. İşte detaylar;
S&P Rusya’nın Notunu Çöp Bölgesinde Daha da Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Rusya’nın notunu bir kez daha indirdi. Geçen hafta Rusya’nın notunu çöp seviyesine düşüren S&P, Rusya’nın uzun vadeli döviz cinsinden “BB+” ve yerel para cinsinden “BBB-” olan kredi notlarını “CCC-“ye indirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun hamlesi Moody’s ve Fitch Ratings’in dün Rusya’nın kredi notunu çöp statüsüne düşürmesinin üzerinde geldi. Çöp değerlendirmelerinin ardından ruble dolar karşısında 118’e kadar gerileyerek 3 hanede yeni rekor zayıf seviyeyi kaydetti.

S&P Temerrüt Riskine Atıfla Rusya’nın Notunu Yine Düşürdü

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre S&P, yeni revizyonunda temerrüt riskini gerekçe gösterdi. Nedeni ise Ukrayna’nın işgaliyle Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar ve ülkenin bunlarla mücadelede açıkladığı önlemler oldu.

Geçen hafta faizi yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükselten Rusya Merkez Bankası’nın istikrar için açıkladığı önlemler bunlardan bazıları. Örneğin Rusya Merkez Bankası yabancıların Rus menkul kıymetlerini satmasını yasaklayıp Rus komisyoncularının yabancı para satın almaları için bireylerden komisyon olarak yüzde 30 talep etmelerini zorunlu kıldı.

S&P söz konusu gelişmelerden dolayı Rusya’nın uzun vadeli Döviz cinsinden “BB+” ve yerel para cinsinden “BBB-” olan kredi notlarını “CCC-“ye indirdi. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada; “Not indirimi, temerrüt riskini büyük ölçüde artıracağına inandığımız tedbirlerin uygulanmasını takip ediyor” dendi.

G7 ülkelerinden gelen yeni kısıtlamalar ve Rus hükümeti tarafından rubleyi korumak için getirilen sermaye kontrollerinin, ülkenin borcunu ödeme kabiliyetini kısıtlayabileceği eklendi. Derecelendirme kuruluşu ayrıca, ülkeyi negatif izlemede tuttuğu için daha fazla aşağı yönde revizyon konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu