Yatırım yapmaya başla!

SocGen Çetinkaya’nın Görevden Alınması ile TL Alım Tavsiyesini Sonlandırdı

SocGen, Güney Afrika randı karşısında Türk lirası için alım tavsiyesini zararına işleme çevirdi. Banka bu kararını Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının hemen ardından gerçekleşen liradaki düşüş sebebiyle aldı.
SocGen Çetinkaya’nın Görevden Alınması ile TL Alım Tavsiyesini Sonlandırdı

Avrupa’nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Societe Generale (SocGen), geçtiğimiz günlerde Türk lirası ile ilgili verdiği tavsiyeleri ters yönde değiştirdi. Banka Güney Afrika randı karşısında Türk lirası alım tavsiyesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Çetinkaya’yı görevden alması ile sonlandırdı.

SocGen EM stratejisti Phoenix Kalen, Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının yarattığı sonuçları değerlendirdi.

Türk Lirası/Güney Afrika RandıÇetinkaya’nın görevden alınmasını Cumhurbaşkanlığı’nın ekonomi politikaları üzerindeki sıkı kontrolünü işaret ettiğini söyleyen Kalen, Erdoğan’ın para politikası konusundaki ısrarının da bir göstergesi olduğunu aktardı. SocGen, söz konusu gelişme ile Türk lirası için alım tavsiyesini sadece bir hafta sonra değiştirdi.

Türk lirası başına 2,49 randdan işleme girilirken, randın 2,86’ya zayıflaması bekleniyordu. Ancak Türk lirası rand karşısında %2’ye yakın değer kaybedince, analistler TL için alım tavsiyesini zararına işleme çevirdi.

TEB Yatırım BNP Paribas Baş Stratejisti Işık Ökte de Çetinkaya’nın görevden alınmasının liraya etkisinin olumsuz olacağını söyledi.

Çetinkaya'nın Görevden Alınmasının EtkileriHafta sonu gerçekleşen haber akışı doğrultusunda, yabancıların Merkez Bankası Başkanı değişikliği karşısında faiz indirimi beklentilerini artırdığını söyleyen Ökte, bunun da lirayı negatif etkileyeceğini belirtti. Geçtiğimiz haftalarda risk priminin 500’lerin üzerine çıktığını, daha sonra 376’lara kadar indiğini, fakat Çetinkaya gelişmesiyle yeniden yükselişe geçtiğini anlattı.

Şu an için piyasada çok kötü bir fiyatlama görmediğini, hanehalkının panik içerisinde dolarize olmaya yönelmediğini ve yabancıların da TL varlıklarından çıkma eğilimde olmadıklarını sözlerine ekledi.

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, piyasanın bundan sonraki süreç için bir beklenti içerisinde olacaklarını söyledi.

Piyasalarda BeklentiGeçtiğimiz yıl yaz aylarında yaşanan kur atakları sonrasında Merkez Bankası’nın devreye girdiğini ve atılan adımların çok faydası olduğunu belirten Aslanoğlu, son gelişme sonrasında para politikasının şekli açısından piyasaların beklemede olacağını aktardı. Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise alınan kararın piyasa açısından daha fazla faiz indirimi beklentisi doğurduğunu ve oldukça tartışmalı bir karar olduğunu söyledi.

Çetinkaya’nın görevden alınmasının piyasaya etkisini yorumlayan bir başka isim TD Securities EM Stratejisti Cristian Maggio oldu. Bunun faizlerin düşürülmesine yönelik bir hareket olduğunun çok açık olduğunu söyleyerek; “Aksi halde Erdoğan Çetinkaya’yı görev süresinin dolmasından bir yıl önce görevden almazdı. Kısa vadeli faizler daha fazla faiz düşüşüyle ile beklentiden daha hızlı düşebilir. Ancak uzun vadeli faizler ters yönde gider. Bu, hisse senetleri için de negatif” açıklamasında bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum