Yatırım yapmaya başla!

Singapur 3. Çeyrekte Resesyondan Kaçındı, Merkez Bankası Para Politikasını Gevşetti

Singapur, üçüncü çeyrekte önceci çeyreğe kıyasla yüzde 0.6 büyüdükten sonra teknik bir resesyondan kurtulsa da merkez bankası para politikasını kolaylaştırdı.
Singapur 3. Çeyrekte Resesyondan Kaçındı, Merkez Bankası Para Politikasını Gevşetti

Küresel büyüme için genellikle bir önder olarak görülen Singapur ekonomisi, üçüncü çeyrekte önceci çeyreğe kıyasla yüzde 0.6 büyüdükten sonra teknik bir resesyondan kurtuldu. Bugün yayınlanan ön verilere göre beklenen bir resesyondan kaçınan Singapur ekonomisi, ikinci çeyrekte en kötü çeyreklerden birine imza atarak yüzde 2.7 oranında daralmıştı.

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı açıklamasında, çeyrek boyunca büyümenin, öncelikle finans ve sigorta sektörü, diğer hizmet sektörleri ve iş hizmetleri sektörü tarafından desteklendiğini söyledi.

Verilerde, imalat ve inşaat sektörlerindeki daralmanın, ikinci çeyrekte sırasıyla yüzde 6.5 ve yüzde 4.2 küçüldükten sonra rahatladığı görüldü.

Singapur 3. Çeyrekte Resesyondan Kaçındıİmalat üçüncü çeyrekte yüzde 0.4 ve inşaat yüzde 1.1 seviyesinde geriledi. Pazartesi günkü duyuru 324 milyar ABD doları değerindeki ekonominin teknik bir resesyondan kaçındığını belli etti.

Ancak ABD-Çin ticaret savaşının gölge düşürmesiyle ülkenin merkez bankası, bugün ayrı bir açıklamada yarı yıllık toplantının ardından para politikasını kolaylaştıracağını bildirdi. Üç yıldan fazla bir zamanın ardından para politikasını ilk kez gevşeteceğini açıklayan Singapur Merkez Bankası, Singapur dolarının politika grubunun eğimini hafifçe düşüreceğini aktardı.

Zaten Reuters’ın anket yaptığı 11 ekonomistin hepsi de Singapur’un ekonomik belirsizlikler nedeniyle politika gevşemesi yönündeki küresel trende katılmasını bekliyorlardı.

Singapur Merkez Bankası Para Politikasını GevşettiSingapur Merkez Bankası’nın (MAS) para politikasını faiz oranları yerine döviz kuru ayarlarıyla yönettiği vurgulanırken Singapur dolarının alım satım bandının genişliğinde ve merkezinde bir değişiklik olmadığı bildirildi.

Kurum, küresel büyümenin gelecek yıl dengelenmeden önce önceki iki yıla kıyasla 2019’da belirgin şekilde yavaşlamasının beklendiği konusunda uyardı ve bunun Singapur ekonomisindeki bazı zayıflıkların, özellikle de elektronik üretiminde zayıflıkların devam edeceği anlamına geldiğini aktardı.

Bu arada, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler gibi bazı yerel odaklı sektörlerin esnek kalması gerektiğini de sözlerine ekledi. MAS, ülkenin GSYİH büyümesinin resmi 0-1 tahmin aralığının orta noktasında gerçekleşmesinin tahmin edildiğini söyledi.

Natixis’in kıdemli ekonomisti Trinh Nguyen, Singapur’un ekonomisini desteklemek için para politikasını kolaylaştırmaktan daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi. Başka yerlerden de yardım gelmesi gerekeceğini dile getiren ekonomist, Singapur’un göç politikalarını gevşetmek ve hizmet sektörünü ticaretten uzaklaştırmak gibi başka büyüme kaynaklarını da keşfedebileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum