Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sigorta Şirketleri Koronavirüs Salgınının Artmasıyla Kendilerini En Kötüye Hazırlıyor

Virüsün hızla yayılması seyahatlerle birlikte sigorta paketlerinin de iptal edilmesine sebep oldu. Daha şimdiden olumsuz etkilenen sigorta şirketleri acil durum planlarını hazırladı.
Sigorta Şirketleri Koronavirüs Salgınının Artmasıyla Kendilerini En Kötüye Hazırlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Şu ana kadar dünya genelinde 4.290 kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor. Başta Çin olmak üzere virüsün görüldüğü ülkelerde seyahatlerin durdurulması, uçuşların askıya alınması, fabrikalarda üretime ara verilmesi gibi durumlar küresel ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Nitekim uzmanlar da salgının bu şekilde devam etmesi halinde küresel resesyonun kaçınılmaz son olduğunu ifade ediyor. Koronavirüs salgınından hemen her sektör olumsuz etkilenirken, bunlar arasında turizm başı çekiyor.

Ancak seyahat yasaklarının getirilmesi turizm kadar sigorta sektörünü de etkiledi. Seyahatlerin iptal edilmesi nedeniyle son haftalarda sigortalardaki iptallerin de hızla arttığı belirtildi.

Son bir ayda iptal edilen seyahat sigortası sayısının 20 bini geçtiği öğrenildi.

Seyahat SigortasıKüresel boyutta fuar ve organizasyonların iptal edilmesi tur şirketlerinin yurt dışına çıkışlarda zorunlu yapılan seyahat sağlık sigortalarında da iptallere yol açtı. Edinilen verilere göre her yıl bu sektörde 4 milyona yakın poliçe satılıyor. Sadece son bir ay içerisinde iptal sayısının 20.000’e ulaştığı belirtiliyor.

Sektör temsilcileri salgının bu şekilde devam etmesi durumunda sigorta alanında çalışanların çok ağır darbe alacağını ifade etti. Öncelikle koronavirüsün tüketici davranışlarına etkilediğini söyleyen Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, sonrasında dış ticareti yavaşlattığını ve finans piyasalarını olumsuz etkilediğini aktardı.

Bu üç alanın da sigorta piyasası açısından hayati sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Tüketicilerin tatil ve seyahat planlarını iptal etmeleriyle birlikte sağlık, seyahat paket ve iptal poliçe ürünlerinin olumsuz etkilendiğini açıkladı.

Oto yedek parçaların tedarik zincirinde aksama olması nakliyat sigorta şirketlerini de olumsuz etkiledi.

Sigorta SektörüKasko sigortalarına da değinen Yaşar, 2020 ve 2021’in maddi hasar yönetiminin gündemde olduğu yıllar olabileceğini ifade etti. Her bakımdan risk ve belirsizliklerin yoğun olduğu bu dönem için “Oto sigortalarında yanlış maddi hasar modellemesiyle fiyatlama yapan şirketler bunun zararlarıyla 2020 yılsonunda karşılaşabilir.” yorumunda bulundu.

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu seyahatlerle birlikte seyahat sigortalarının da iptal edilmesinin sektörün aşağı yönlü bir grafik çizmesine sebep olduğunu söyledi. Aksigorta acil durum planı hazırladıklarını ve çalışanlar ile paylaştıklarını duyurdu. Olumsuz bir durum olması halinde çalışmalarının kesintiye uğramayacağını ve hazırlıklı olduklarını aktardı.

Anadolu Sigorta ise binaların hijyenini sağlama gibi salgının yayılmasını önleyecek çalışmaların hızlandığını açıkladı. Bu yıl tatbikat konusu olarak koronavirüsü seçtiklerini, herhangi bir olumsuz durumda gerekli tüm aksiyonları aldıklarını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu