Yatırım yapmaya başla!

Seçim Sonrası Ticaret Hareketlendi

Seçim Sonrası Ticaret Hareketlendi

Haziran seçimi sonrasında kurulamayan yeni hükümet hemen her şey üzerinde olumsuz etki yaratmıştı. Ancak 1 Kasım seçimi AK Parti‘nin tek başına iktidar olma sonucunu getirince, Türk Lirası’ndan borsaya, emlaktan ticarete tüm piyasalar rahat bir nefes aldı. Seçim sonrasında hem ticarette hem de üretimde hareketlenme oldu.

Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Erol Özçelik, seçim sonrası mal hareketliliğinin arttığını ve son bir haftada taşımalarda %10’luk artış olduğunu söyledi. Asbir Antrepo Genel Müdürü Erkan Başboğa ise; “Piyasada bir rahatlama oldu seçimlerden sonra. Bu, birkaç aya antrepolara da yansıyacaktır. Bir anda mal alınmasını bekleyemeyiz; ama önümüzdeki dönemlerde piyasa hızlanacaktır,” değerlendirmesini yaptı.

Diğer birçok sektörün aksine yılın başından bu yana otomotiv ve konut sektöründe iyi bir seyir izleniyordu. Ancak burada da seçim belirsizliği etkisini göstermiş ve Eylül ayında her iki sektörde de düşüşler olmuştu. Seçimden istikrar sonucu çıkması, bu sektörlere de yaradı ve yeniden pozitif beklentiler oluşmaya başladı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, özellikle Aralık ayında daha çok artış olacağını ve 2016 yılı için 940-950 bin civarı satış beklediğini ifade etti.

Benzer şekilde konut sektöründen de güzel haberler gelmeye başladı. Seçim öncesi artan faizler konut satışını durdururken, emlakçılar seçimden sonra satışlarda fark edilir düzeyde artış olduğunu söylüyor.

CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane konuyla ilgili olarak; “Sonuçlar ekonomiye olumlu yansıyacak. Yurtdışındaki ekonomik gelişmeler bir etki çıkarmazsa önümüzdeki dönem için umutluyuz. Piyasada şimdiden hareketlilik başladı,” şeklinde değerlendirme yaptı.

Bimeks İcra Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk da gelişmelerden memnun. Selçuk, seçim sonrası hem cirosal anlamda hem de ziyaretçi anlamında canlılık başladığını belirtti. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı İsmail Doğan, siyasi belirsizliğin etkilediği ortamda şirketlerin indirime giderek piyasayı canlı tutmaya çalıştığını; ancak seçim sonrası pozitif hareketlenmeyi hemen gördüklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum