Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi 2019’un Aralık Ayında Yıllık %8,6 Arttı

Sanayi üretim endeksi Aralık’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,6’lık artış gerçekleştirdi.
Sanayi Üretimi 2019’un Aralık Ayında Yıllık %8,6 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre sanayi üretim endeksi 2019 yılının Aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8,6 oranında artış gösterdi.

2019 yılının aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yıllık bazda %9,8 oranında artış kaydetti. Söz konusu dönemde imalat sanayi sektörü endeksi %9,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,3 artışa yöneldi.

Sanayi üretimi endeksinin aylık değişimi %1,9 artış şeklinde oldu.

Sanayi Üretimi Endeksi2019’un Kasım ayına kıyasla madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,1 imalat sanayi sektörü endeksi %1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,8 arttı.

Çeyreklik değerlendirmeye baktığımızda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %5,8 yükseldi. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise %1,5’lik artış kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum