Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salgının Avrupa Ekonomisi Üzerindeki Etkisi, Mayıs’ta Bir Miktar Azaldı

Yapılan bir anket, Euro bölgesi ekonomisinin, Mayıs ayında yıkıcı etkilerden bir miktar uzaklaştığını gösterdi.
Salgının Avrupa Ekonomisi Üzerindeki Etkisi, Mayıs’ta Bir Miktar Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa ülkelerinin birçoğunda Şubat ayının ortasından bu yana koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor. Şu ana kadar Avrupa’da toplam 1 milyon 840 bin 709 kişi enfekte olurken, 166 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Avrupa kıtası genelinde günlük 10 bin yeni vaka görüldüğünü söyleyebiliriz.

Yapılan bir anket ise salgının Euro bölgesi ekonomisi üzerindeki yıkıcı etkisinin, hafifletilen karantinalarla birlikte biraz azaldığını gösterdi. Bundaki en büyük etken ise her gün yeni vakalar açıklamalarına karşın Almanya ve Fransa gibi ülkelerin ekonomik aktivitelerini yeniden başlamasıdır.

Euro Bölgesi IHS Market Flash Kompozit PMI, Mayıs ayında ise 30,5 seviyesine yükselirken, beklentiler 25 seviyesine işaret ediyordu.
IHS Markit Euro Bölgesi Kompozit PMI
Görsel Kaynak: IHS Markit

IHS Market Flash Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi, iyi bir ekonomik sağlık göstergesidir. Endeks, Nisan ayında 13,6 ile 22 yılın en düşük okumasını kaydetmişti. Henüz 50 puanın altında yer alan verinin, büyümeye işaret etmesi için daha çok yolu var.

Euro Bölgesi Flash Hizmet PMI ise Nisan ayında 12 seviyesine geriledikten sonra Mayıs’ta 28,7’ye yükseldi. Bu seviye 3 ayın en yüksek seviyesi oldu. Flash İmalat PMI Çıktı Endeksi ise Nisan ayındaki 18,1 seviyesine karşılık Mayıs’ta 35,4’e yükselerek 2 ayın en yükseğini gördü. Flash İmalat PMI ise 39,5’e yükseldi.

IHS Markit Flash Almanya PMI Kompozit Çıktı Endeksi, Nisan ayında 17,4 seviyesinde gerçekleştikten sonra Mayıs’ta 31,4 seviyesine yükseldi.
IHS Markit Almanya Kompozit PMI
Görsel Kaynak: IHS Markit

Flash Almanya Hizmetler PMI Etkinlik Endeksi, Nisan’daki 16,2 seviyesinden 31,4’e yükseldi. Flash Almanya İamat PMI, 34,5 seviyesinden 36,8 seviyesine ulaşırken, Flash Almanya Üretim Çıktı Endeksi 19,7’den 31,5’e yükseldi. IHS Market Almanya’nın 4 endeksi de 2 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Almanya’daki yasakların bir miktar hafifletilmesi, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki hizmetlerin ve üreticilerin bir miktar zemin kazanmasını sağladı.  Ancak şirketler talebin bir süre zayıf kalmasını bekledikleri için iş kesintilerine devam ediyorlar.

IHS Market Flash Fransa Kompozit Çıktı Endeksi, Nisan ayındaki 11,1 seviyesinden Mayıs’ta 30,5’e yükselerek 3 ayın en yükseğine işaret etti.
IHS Markit Fransa Kompozit PMI
Görsel Kaynak: IHS Markit

Flash Fransa Hizmet Faaliyetleri Endeksi, Nisan’da 10,2 seviyesindeyken, Mayıs’ta 29,4’e yükseldi. Flash Fransa Üretim Çıktısı Endeksi 15,1’den Mayıs’ta 35,3’e yükselirken, Flash Fransa Üretim PMI 31,5’ten Mayıs ayında 40,3 seviyesine yükseldi.

IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr, Fransa Flash PMI sonuçlarının Mayıs ayında ticari faaliyetlerde çok daha yavaş bir daralmaya işaret ettiğini söyledi. Buna karşın özel sektörün, Nisan ayındaki düşük tabandan daha da düşerek, faaliyette keskin bir düşüş kaydettiğini belirtti.

Kerr, “Veriler, firmalar sürekli belirsiz bir bakış açısıyla işçileri işten çıkarmaya devam ettikçe, ekonomilerin bu krizden çıkışta karşılaşabileceği zorlukları vurgulamaktadır,” dedi. Ayrıca ilk çeyrek GSYİH’ine dahil olan sadece 2 haftalık karantinaların keskin bir daralmaya neden olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle en son PMI verilerinin, ikinci çeyrek verilerinde ekonomik aktivitenin muazzam bir şekilde azaldığını göstereceğinden bahsetti.

IHS Markit Flash İngiltere Kompozit Çıktı Endeksi ise Nisan’da 13,8 seviyesini kaydettikten sonra Mayıs’ta 28,9’a yükseldi.
IHS Markit İngiltere Kompozit PMI
Görsel Kaynak: IHS Markit

Flash İngiltere İş Faaliyetleri Endeksi, Nisan’daki 13,4 seviyesinden 27,8 seviyesine ulaştı. Böylece iki ayın en yükseğini gördü. Flash İngiltere Üretim Çıktı Endeksi, 16,3’ten 34,9’a toparlanırken, Flash İngiltere İmalat PMI 32,6’dan Mayıs ayında 40,6’a ulaştı. Böylece 50 baz puana en yakın gösterge endeks oldu.

Mayıs ayı IHS Markit / CIPS Flash İngiltere Kompoziti’ne göre; İngiltere özel sektör üretimi Mayıs ayında dik bir düşüş kaydetti. Toplam ticareti faaliyetteki düşüş oranı, Nisan ayından bu yana azaldı. Ancak anketin başladığı 1998 Ocak ayından bu yana tüm zamanların en hızlı düşüşü olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu