Yatırım yapmaya başla!

Riskler Gelişmekte Olan Ülkelere Geçti

Riskler Gelişmekte Olan Ülkelere Geçti

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Ekim 2015 Küresel Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. “Riskler Gelişmekte Olan Ülkelere Doğru Kayıyor” başlığıyla yayımlanan raporda, gelişmiş ülkelerdeki finansal istikrarın iyileşme gösterdiği belirtildi.

Euro Bölgesi‘ndeki deflasyon risklerinin hafiflediği ifade edilen raporda, gelişmiş ülkelerdeki iyileşmelere rağmen finansal risklerin gelişmekte olan ülkelere doğru kaydığı ifade ediliyor. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerdeki kırılganlıklar yüksek kalmayı sürdürürken; söz konusu ülkelerde risk iştahı azalıyor, piyasa likidite riskleri ise daha yüksek seyrediyor gibi ifadelere de yer verilmiş. Bu durum da gelişmekte olan piyasa ekonomileri politik altyapısını güçlendirmesine ve dış şoklara karşı dayanıklılığını artırmasına rağmen, bazı ana ekonomilerin önemli iç dengesizlikler ve düşük büyüme problemleri ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Yayımlanan raporda gelişmekte olan piyasalar ile gelişen ekonomilerdeki büyümenin üst üste beşinci yılda da daralma göstereceği tahmininde bulunuldu. Birçok banka ve şirketin bilançolarında zayıflık görüldüğü, bu şirketlerin sermaye çıkışlarına karşı oldukça kırılgan olduğu da ifade edildi.

FED‘in başarılı bir normalizasyonu garanti altına almak için güçlü politika aksiyonlarına ihtiyaç duyduğu, bu nedenle de baskı yaratan sorunlarla mücadele, finansal ve parasal koşulların başarılı bir şekilde atlatılması için daha fazla politika çabası gerektiğinin altı çizildi.

Gerekli olan politika çabaları hakkında ise şu konulara değinildi; “FED’in açık ve tutarlı bir iletişimi ve ABD faiz oranlarının artırılmasında yumuşak geçişin sağlanması yönünde devam eden çabalar, küresel finansal sağlık için gerekli. Euro Bölgesi’nde piyasa ve iş güveninin canlandırılması için, ortak para birimindeki finansal yapının güçlendirilmesi yönünde daha fazla ilerleme sağlanmalı.”

Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalardan kaynaklanabilecek şokların, küresel piyasada ve birçok varlık piyasası likiditesinde erimeye yol açacağı belirtildi.

IMF Sermaye Piyasaları Bölümü Başkanı Jose Vinals, küresel finans istikrarının henüz güven vermeğini söyledi. Risklerin gelişmekte olan ülkelere kaydığının altını çizen Vinals, sözlerine şöyle devam etti; “Diğer bir sorun ise küresel finans piyasalarının bu baskı altında nasıl tepki vereceği. Bizler piyasa likiditesi düşük olduğu zaman, piyasa şoklarının etkisini artırabildiğini ve volatilitenin kaynağı gibi hareket edebildiğini öğrendik. Dolayısıyla bu raporda, piyasa likiditesinin daha az esnek olmaya başladığını bulabilirsiniz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum