Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin ile Petrol Üretimini Dondurma Görüşmeleri Yeniden Başlayacak

Rusya lideri Putin, petrol üretimini yapan şirketler ile bir araya geliyor. Görüşmede üretimin nasıl şekilleneceği masaya yatırılacak. Detaylar haberde...
Putin ile Petrol Üretimini Dondurma Görüşmeleri Yeniden Başlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün petrolle ilgili olarak oldukça önemli bir talimat verdi. Putin’in talimatına göre, Rusya’da petrol üretimi yapan şirketler, petrolün Ocak seviyesinde dondurulmasıyla ilgili görüşmelere devam edecek. Hatırlanacağı üzere yaklaşık iki hafta önce Petrol Üreten Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile Rusya, Katar’ın başkenti olan Doha’da güncel petrol piyasasına yönelik bir toplantı için bir araya gelmişlerdi. Toplantının ardından taraflar arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı alınmıştı. Ancak ilerleyen günlerde taraflar birbirlerine olan güvensizliklerinden dolayı, petrol üretimini donduracak anlaşmanın imzalanması noktasına bir türlü gelememişlerdi. Taraflar arasında yeni bir görüşmede gerçekleşmemişti.

Ancak bugün Putin ile Rus petrol şirketleri bir araya geldiler. Putin görüşmede oldukça sert bir tavır takınarak toplantıya katılan, Gazprom Neft, Bashneft, Rosneft, Zarubezhneft, Surgutneftegaz şirketlerine petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak için diğer üretici ülkelerin şirketleriyle bir araya gelmeleri talimatını verdi. Rus petrol üretici şirketleri ise Putin’in talimatına uyacaklarını belirttiler. Putin’in bu talimatının ardından şirketler, diğer petrol üretici ülkelerle petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma görüşmelerine yeniden başlamak için temasa geçmeye başladılar.

Rusya Devlet Başkanının Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin ile Rus petrol üreticisi şirketler arasında bugün gerçekleşen görüşmenin ardından kamuoyunu bilgilendirmek üzere açıklamalarda bulundu.

“Petrol üreten ülkelerle çalışmalara devam edilmesi gerek”

Peskov yaptığı açıklamada, Doha’da OPEC ve Rusya arasında gerçekleşen toplantıyı oldukça önemsediklerini vurguladı. Toplantının ardından ülkelerin resmi anlaşmayı imzala aşamasına bir türlü gelemediklerini belirten Peskov, önde gelen petrol üreten ülkelerle çalışmaların devam etmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi. Birçok ülkenin petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararına katıldığını belirten Peskov, yalnızca bazı üretici ülkelerin bu konuya temkinli yaklaştıklarının altını çizdi. Açıklamalarının devamında ise Peskov, Rusya’nın üretimi Ocak seviyesinde sabitleme konusunda tavrının bugün oldukça net olduğunu belirterek, Rusya’nın diğer üretici ülkelerle bir araya gelmeye hazır olduğunu ifade etti.

“Üretimi dondurmaya hazırız”

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, bugün Putin ve ülkenin petrol üreticisi şirketlerin bir araya geldiği toplantının ardından kısa bir açıklamada bulundu. Novak yaptığı açıklamada, bugünkü şartlarda 15’den fazla ülkenin petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmaya hazır olduğunu söyledi. Ancak bir türlü resmi imzaların atılamadığını belirten Novak, en kısa sürede yeniden bir araya gelinmesi gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar