Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Yatırımcıları Tetikleyici Niteliğindeki ABD-İran Gerilimine İlgi Göstermiyor

ABD ile İran arasındaki yükselen anlaşmazlığın petrol fiyatlarında büyük bir tetikleyici olduğu ve yatırımcılardan yeterince ilgi göremediği söylendi. Detaylar şöyle;
Petrol Yatırımcıları Tetikleyici Niteliğindeki ABD-İran Gerilimine İlgi Göstermiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji uzmanı John Kilduff, ABD ile İran arasındaki yükselen anlaşmazlığın petrol fiyatlarında büyük bir tetikleyici olduğunu ve yatırımcılardan yeterince ilgi göremediğini söyledi. Again Capital’in kurucu ortağı Kilduff, Perşembe günü verdiği bir demeçte; “İran’la olan mevcut durum şu anda tazeliği açısından alışılmışın dışında” diyerek Trump yönetiminin İran’da giderek artan savaş taraftarı pozisyonunun bir meselenin potansiyelini fazlasıyla artırdığını dile getirdi.

“Herhangi normal bir ülkenin bir noktada harekete geçmesine neden olabilecek ekonomik boğulma durumundalar” diyen uzman, bunun petrol fiyatları için destekleyici bir şey olduğunu kaydetti.

Dolayısıyla da petrol fiyatlarının çökemeyecek olduğunu, bir tür kısasa kısas mücadelenin petrol fiyatlarını korkutarak yukarı çekeceğini öne sürdü.

Petrol Fiyatları Çökmeyecek Kilduff ayrıca izlediği kilit seviyenin varil başına 60 dolar eşiği olduğunu belirtirken ilgili haberde Batı Teksas tipi ham petrolün (West Texas Intermediate) Mart ayında bu seviyenin üzerine çıktığından beri aşağıya inmediği hatırlatıldı.

“Sadece bu hafta 60.04 dolar seviyelerine kadar düştük ve yeniden yükseldik” diyen Kilduff, petrol fiyatlarını yakından izleyenlerin 62 dolar seviyelerinde takılıyor gibi göründüklerini aktararak kısa vadede yukarı yönlü bir eğilimin her ihtimalden daha yüksek olduğunu bildirdi.

Tabii bu durum, daha önce uluslararası petrol üreticilerinin ham petrol fiyatlarını düşürmeleri için çağrı yapan Başkan Donald Trump için sorun yaratabilirdi.

Fiyatların Çıkması Trump KızdırırNe var ki bir yatırımcının bakış açısına göre Kilduff, Suudi Arabistan ve Irak’ın İran’ın bıraktığı boşluğu doldurmaya hazırlanmasıyla birlikte petrol için gerekli destek seviyelerinin yerinde olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Suudi Arabistan’ın ve Irak’ın, İranlı varillerini kaybeden Asyalı müşteriler için fiyatları yükselttiklerini ama orada bir sıkılık olduğunu dile getirdi. “Suudiler, geçen yılın sonunda olduğu gibi boşluğu doldurmak için acele etmiyorlar. Bu da petrol fiyatlarının şu anda neden bir dereceye kadar desteklendiğinin nedenini açıklıyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu