Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Sondaj Kuyusu Desteğiyle Tırmanışına Devam Ediyor

Sydney'de CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner, petrol fiyatlarındaki ivmelenmenin hız kazandığını söyledi. Detaylar haberde...
Petrol Sondaj Kuyusu Desteğiyle Tırmanışına Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol tırmanışına yeni işlem haftasının ilk gününde de devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Putin’in öncülüğünde toplanan Rus petrol şirketleri, petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak adına görüşmelere hazır olduğunu açıkladı. Rus şirketlerinin bu kararının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Rusya’dan gelen açıklamaların ardından Nijerya’dan gelen OPEC ve Rusya arasında petrol üretimini dondurmak için yeni bir görüşme planlanıyor müjdesiyle birlikte, petrol üst üste üçüncü haftayı da kazançla kapatmıştı. Nijerya’dan gelen açıklamaların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Böylelikle petrol yaklaşık iki yılın ardından kazanımlara başlamıştı. Ayrıca petrol varil fiyatları Mayıs ayından bu yana en uzun haftalık çıkış serisini de gerçekleştirmişti. Yeni işlem haftasında ise ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısının altı yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inmesinden destek bulan petrol, bugünkü işlemlerde varil başına 36 doların üzerine kadar tırmandı ve toparlanma beklentilerini giderek kuvvetlendirdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta haftanın ilk işlem gününde yüzde 2,2 oranında değer kazandı. Bu değer kazanımlarıyla birlikte vadeli petrol kontratları yaklaşık dört ayın en uzun rallisini gerçekleştirmeyi başarmış oldu. Baker Hughes Inc. Bugün bir rapor yayınladı. Yayınlanan rapora göre, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu 8 oranında düştü ve böylelikle 392’ye kadar geriledi. Ayrıca 11 hafta üst üste azaldı ve yaklaşık altı yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

“Petrol fiyatlarındaki yukarı ivme hız kazanıyor”

Sydney’de CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede, Baker Hughes Inc.’in bugün yayınladığı rapora atıfta bulunarak, ABD’de üretim seviyelerinin düşmeye başlamasının oldukça önemli olduğunu vurguladı. Düşüşün süreklilik kazanmasının dikkat çekici bir ayrıntı olduğunu belirten Spooner, böylelikle petrol fiyatlarındaki yukarı ivmenin hız kazandığını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şu şekildeydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde 80 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımıyla birlikte WTI bugün varil başına 36,72 dolar seviyelerine kadar tırmandı.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 78 sent oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımıyla birlikte Brent petrol haftanın ilk işlem gününde varil başına 39,50 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar