Paylaşım

Petrol İran ve Yunanistan ile Düşüyor


 

Yunanistan krizi petrol fiyatlarını düşüşe geçirirken, İran’ın nükleer anlaşma müzakerelerinin başlaması da buna destek oldu. İran ve Yunanistan’dan etkilenen petrol, düşüşünü 4. güne taşıyor.

Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşmaya varamaması ülkeyi Euro Bölgesi’nden çıkmaya doğru sürüklerken, petrol fiyatları da krizden etkilenen piyasalardan oldu. Petrol, düşüşünü 4. güne taşıyor. Petrol vadelileri New York’ta %1.7 geriledi.

Atina’da bankalar kapatılıp, sermaye kontrolleri uygulanarak; ülkenin finansal sisteminin çökmemesi için girişimlerde bulunuldu. Yunanistan’ın borç krizi altın gibi petrol fiyatlarını da etkiledi. Petrol, Mart ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü vermeye hazırlanıyor.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Yunanistan krizinin en hızlı etkisi doların güçlenmesi oldu. Kriz Avrupa’dan gelen talep üzerinde de etkili olabilir,” şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 58.74 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %9 üzerinde seyrediyor.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı ise Londra merkezli Futures Europe Borsası’nda %1.4’lük düşüş göstererek 62.40 dolardan işlem gördü.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, yapılacak olan nükleer anlaşma kararlarını tartışmak için 27 Haziran’da Viyana’da bir görüşme gerçekleştirdiler.

Avrupa Birliği Dış Politika Başkanı Federica Mogherini, Viyana’daki diplomatların İran’ın nükleer programını engellemek için bir anlaşma yapmaya çalıştıklarını belirtti. İran müzakerelerinin başlamasıyla birlikte, hedge fonları petrolde yükselişle açtıkları uzun pozisyonları, 10 haftanın en düşük seviyesine indirdiler.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan gelen verilere göre, para yöneticileri net uzun pozisyonlarını, 23 Haziran haftası itibariyle %1.3 azalttılar. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonlar ise %8.9 yükseldi.

İran, yaptırımların kaldırılması durumunda petrol ihracatını 6 ay içerisinde 2 katına çıkarabileceğini belirtti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın