Yatırım yapmaya başla!

Petrol İran ve Yunanistan ile Düşüyor

Petrol İran ve Yunanistan ile Düşüyor

Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşmaya varamaması ülkeyi Euro Bölgesi’nden çıkmaya doğru sürüklerken, petrol fiyatları da krizden etkilenen piyasalardan oldu. Petrol, düşüşünü 4. güne taşıyor. Petrol vadelileri New York’ta %1.7 geriledi.

Atina’da bankalar kapatılıp, sermaye kontrolleri uygulanarak; ülkenin finansal sisteminin çökmemesi için girişimlerde bulunuldu. Yunanistan’ın borç krizi altın gibi petrol fiyatlarını da etkiledi. Petrol, Mart ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü vermeye hazırlanıyor.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Yunanistan krizinin en hızlı etkisi doların güçlenmesi oldu. Kriz Avrupa’dan gelen talep üzerinde de etkili olabilir,” şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 58.74 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %9 üzerinde seyrediyor.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı ise Londra merkezli Futures Europe Borsası’nda %1.4’lük düşüş göstererek 62.40 dolardan işlem gördü.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, yapılacak olan nükleer anlaşma kararlarını tartışmak için 27 Haziran’da Viyana’da bir görüşme gerçekleştirdiler.

Avrupa Birliği Dış Politika Başkanı Federica Mogherini, Viyana’daki diplomatların İran’ın nükleer programını engellemek için bir anlaşma yapmaya çalıştıklarını belirtti. İran müzakerelerinin başlamasıyla birlikte, hedge fonları petrolde yükselişle açtıkları uzun pozisyonları, 10 haftanın en düşük seviyesine indirdiler.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan gelen verilere göre, para yöneticileri net uzun pozisyonlarını, 23 Haziran haftası itibariyle %1.3 azalttılar. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonlar ise %8.9 yükseldi.

İran, yaptırımların kaldırılması durumunda petrol ihracatını 6 ay içerisinde 2 katına çıkarabileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum