Yatırım yapmaya başla!

66 Doları Gören Petrol Fiyatlarının Yıl Boyunca Artması Bekleniyor

Uzmanlar, 66 dolar seviyesinde seyreden Brent petrol için yıl boyunca düzenli bir artış bekliyor. Petrol piyasasından son gelişmeler ve analistlerin görüşleri haberimizde...
66 Doları Gören Petrol Fiyatlarının Yıl Boyunca Artması Bekleniyor

Haftaya varil başına 66 dolardan başlayan Brent petrol fiyatlarının, 2018 yılı boyunca düzenli olarak artması bekleniyor. Dün 67,27 dolardan işlem gören Brent petrolün varil fiyatı bugün hafif geriledi. Saat 16:50 itibariyle ise 66,51 dolarda seyrediyor.

Petrol piyasası otoriteleri ve uzmanlar, ham petrol fiyatlarının bu yıl düzenli bir şekilde yükseleceğini düşünüyor.

Analistler fiyatların yıl boyunca tutarlı bir şekilde artmasını beklerken, bir yandan da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) arz kısıntısı ve ABD’nin kaya petrolü üretimindeki artış gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, söz konusu yükselişin dar bir aralıkta olacağını öngörüyor. Uzmanlar, Asya piyasalarında Çin ve Japonya’da düşük üretim oranları ile azalan petrol talebinin fiyatları bir miktar aşağı çekebileceğini belirtti.

Reuters anketine katılan analistlerin ortak tahminlerine göre; Brent petrol fiyatının bu yıl 63 dolar ortalamayı bulacağı düşünülüyor.

Analistlerin geçtiğimiz ayki tahminleri 62,37 dolar seviyesindeydi. ABD ham petrolü için geçtiğimiz ay 58,11 dolar olan tahminler ise bu ay 58,88 dolara revize edildi. Ancak ABD’nin rekor seviyeye ulaşan üretiminin petrol fiyatlarını bir miktar aşağıya çekecek olması da, uzmanların tahminleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz ay ABD’deki fazla üretimin etkisiyle, petrol fiyatları sert bir düşüş yaşamıştı.

Kuzey Irak’tan Ceyhan’a yapılan petrol sevkiyatı 360 bin varile yükseldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden boru hattıyla Ceyhan’a yapılan petrol aktarımı 310 bin varilden 360 bin varile çıkarıldı. Söz konusu boru hattı normalde günde 600 bin varil ham petrol taşıyabiliyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında günde 270 bin varil ile tarihi düşüşü kaydeden petrol aktarımı bu seviyeden sonra yeniden yükselişe geçmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum