Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Son İki Haftanın En Büyük Yükselişini Kaydetti

Petrol fiyatları OPEC ve ortaklarının kısıntı kararına devam etmesi ve küresel büyümenin tahmin edildiğinden daha iyi performans göstermesi gibi gelişmelerle son iki haftanın en büyük yükselişini gösterdi.
Petrol Fiyatları Son İki Haftanın En Büyük Yükselişini Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kısıntısına devam etmesi, Venezuela’da hala devam eden ve gittikçe artan kriz petrol fiyatlarının yukarı yönde hareket etmesini sağlıyor. Hafta sonu Çin’den gelen veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dair iyimserliği artırırken ham petrol fiyatları gün boyu 60 doların üzerinde seyretti.

OPEC’in üretim kısıntısı kararı, ABD yaptırımları, bu hafta başlayacak olan ticaret görüşmeleri ve Çin’den gelen güçlü veriler petrol fiyatlarının son iki haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirmesini sağladı.

İran Petrol bakanı Bijan Namdar Zanganeh, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Haziran ayında bitecek olan üretim kısıntılarının kolayca uzatılabileceğini bildirdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %3’ten fazla yükseldi. OPEC’in ham petrol üretimi Mart ayında da düşüş göstererek, üst üste dört aydır gerilemiş oldu. Bunun yanında ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları, Venezuela’daki elektrik kesintileri ve derinleşen kriz arzı daha da azalttı. Ham petrol fiyatları, üretim kısıntıları ve kürese büyümeye ilişkin iyimserlikle sene başından bu yana %36 artış gösterdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında varil başına 62 doların üzerini gördü.

8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeyi gören ham petrol fiyatları TSİ 10:13’te varil başına 61,69 dolardan işlem görüyor. Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 69,50 dolara kadar ulaştı. Şu dakikalarda ise 69,15 dolardan işlem görüyor.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee, Suudi Arabistan’ın söz verdiği şekilde her ay üretimi düşürdüğünü, bu nedenle de her ülkenin üzerinde taahhütlerine uyma baskısı oluştuğunu belirtti. OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısına devam edip etmeyeceği, İran’a uygulanan yaptırımlar gibi konuların fiyatlar üzerinde belirleyici olacağını aktardı.

Piyasa Mayıs ayında sona erecek olan ABD’nin İran petrol muafiyetinin uzayıp uzamayacağını merak ediyor.

Elde edilen bilgilere göre ABD, İran ekonomisine yönelik yaptırımlarını genişletmeyi ve şu ana kadar temas etmediği alanlara ulaştırmayı planlıyor. ABD Başkanı Donald Trump, İran nükleer anlaşmasından geçen yılın Mayıs ayında çekilmişti. Trump’ın çekildiği anlaşma Tahran’ın nükleer programının kapsamını daraltması karşılığında İran’a yıllardır uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını içeriyordu.

ABD’nin uyguladığı yaptırımların en başında İran’ın petrol ihracını sınırlamak yer alıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye İran’dan petrol ithal edilmesi konusunda muafiyet tanınsa da bu kararın yakın zamanda değişebileceği öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu