Yatırım yapmaya başla!

Petrol Balıkların Sarhoş İnsan Gibi Davranmasına Neden Oluyor

Denizlerdeki petrol kirliliği balıkları savunmasız hale getiriyor ve sarhoş insana çeviriyor. İşte yeni araştırmanın detayları:
Petrol Balıkların Sarhoş İnsan Gibi Davranmasına Neden Oluyor

Denizlerdeki petrol ve türevi kirlilik hepimizin malumu. Bu sorunun gün geçtikçe daha da büyüdüğü ve deniz ekolojisini bozduğu, bilim insanları tarafından sürekli açıklıyorlar. Ama yine de tam anlamıyla ne gibi etkiler yaratacağı bilinemiyor. Bu kapsamda ise bilim insanları farklı deneylerle denizlerdeki petrol kirliliğinin sonuçlarını üç aşağı beş yukarı kanıtlamış oluyor.

Uluslararası bilim insanları yeni bir araştırma ile deniz ekolojisinde yaşanan bozukluğa dikkat çektiler. Petrole maruz kalan balıkların tehlikeye karşı savunmasız kaldıklarını ortaya koydular.

Petrol Deniz Ekolojisini Bozuyor

Yapılan araştırmaya göre yaşamlarının ilk 3 haftasında petrole maruz kalan balıkların davranışları incelendi. Özellikle mercan kayalıklarında yaşanan 6 tür üzerine odaklanıldı.

Olimpik havuzlarda birkaç damla petrole maruz kalan balıkların bile ciddi davranış bozukluğu sergiledikleri görüldü. Tehlike anında doğru tepkileri veremedikleri anlaşıldı.

Balıkların Davranışları Bozuluyor

Bilim insanları bir avcı saldırıcı simülasyonu yaptıklarında petrole maruz kalan balıkların, yanlış yönde ve yavaş ilerlediklerini görmüşlerdir. Üstelik balıkların petrole alışmadıkları da anlaşılmıştır.

Balıklar Avcılara Tepki Veremiyor

Yapılan araştırmanın yazarı Jodie Rummer, Avustralya’daki James Cook Üniversitesinden görevli olarak araştırma katıldı. Rummer, balıkların petrole maruz kalmasıyla tamamen savunmasız hale geldiklerini yazdı. BBC’ye yaptığı açıklamasında, balıkların açık sulara veya ölü mercan birikintilerine yöneldiklerini belirtti. Bu durumun ise balıkları, avcı saldırılarına açık hale getirdiğine dikkat çekti.

Rummer, petrole maruz kalan balıkların, sarhoş insanlar gibi davrandıklarını da söyledi.

Balıklar Sarhoş İnsan Gibi Davranıyorlar

Bu durumun, doğa harikaları arasında yer alan Büyük Set Resifi başta olmak üzere birçok resif sistemindeki balık nüfusunu tehlikeye attığından da bahsetti. Petrol yoğunluğunun etkilerinin kolay geçmeyeceğini söyleyen Rummer, çeşitli balık nesillerinin yok olabileceğini de söyledi. Bu konuda özellikle petrol üreticilerinin duyarlı olması gerekiyor. Sonuçta ekmek yedikleri kaba sahip çıkmaları gerekir değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum