Yatırım yapmaya başla!

Petrol Ayı Piyasası Bölgesini İşaret Ederken, Yatırım Sinyali Yorumlanıyor!

Dolar endeksinde toparlanma, diğer para cinsleri bazlı petrol yatırımını güçlendirebilecek iken; petrolde kaydedilen düşüş ayı piyasası sinyali veriyor.
Petrol Ayı Piyasası Bölgesini İşaret Ederken, Yatırım Sinyali Yorumlanıyor!

Brent petrol son 7 ayın en düşük seviyelerinde 70 doları işaret ederken ayı piyasası bölgesinde. Londra ICE Future Exchange verilerinde %1.6 oranında düşüş ile 69,55 dolar seviyesinde yer alan petrol, New York Ticaret Borsası’nda WTI (West Texas Index) varil başına %1.7 düşerek 59,67 dolar seviyesine geriledi.

Petrol ABD fiyatı Ekim ayı başından bu yana %20’nin üzerinde gerçekleşen son  dört yılın en düşük seviyelerinde seyretmesi ve olumsuz hareketindeki istikrarı ile ayı piyasası bölgesine katılmaya hazırlanıyor. Ayı piyasası düşüş eğiliminde katı grafikler çizen ve %20 civarında düşüş kaydeden birimler için kullanılıyor ve Brent petrol Ekim ayında kaydettiği veri ile son dört yılda görülenin üstünde %19.2 seviyesinde negatif görünüm oluşturdu.

İran’da ABD’nin petrol yaptırımlarıyla yükselen üretim ve yumuşatma gibi petrolle ilgili etkenler, Ekim ayında hisse senedi piyasasını harekete geçiren küresel ekonomik büyüme ve kazanç artışı ile ilgili daha geniş piyasa endişeleriyle birleşti.

Capital Economics’ten Caroline Bain, “Son birkaç ay içinde OPEC’ten yüksek miktarda üretim gördük ve bu da endişeleri giderdi, özellikle Çin ‘de küresel ekonominin biraz yavaşladığına odaklanıldı.” dedi.

Uzun Vadeli Petrol Yatırımlarına Dikkat Çekiliyor

Uzun Vadeli Petrol Yatırımlarına Dikkat ÇekiliyorSon beş günde satışlar, ABD petrol stoklarını beş ayın en yüksek seviyesinde gösteren Enerji Enformasyon İdaresi verilerinin yayınlanmasıyla hızlandı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün Delegeleri’nin bu hafta sonu Abu Dabi’de OPEC üyesi olmayanlarla yapacakları görüşme dikkat çekiyor.

BNP Paribas’tan Harry Tchilinguirian, “Kısa vadeli etkenler üzerinde hassasiyet gözlenirken, Suudi Arabistan’ın İran müeyyidesinde olduğu ülkeleri telafi edemeyeceğini ve petrol talebinin mevsimsel olarak artacağını düşünmüyoruz, bu yüzden petrol yatırımı için iyi bir zaman olabilir.” dedi.

Commerzbank analistleri yayınladıkları bir notta yatırımcıların OPEC konferansının yakından takip edileceğini ve gözlemlenen son yukarı yönlü hareketlerden geri dönüşlerin fiyatlarda fazla baskı yaratmayacağını işaret ettiğini belirtti.

Analistler pek çok faktörün petrol satışlarına ivme kazandırdığını belirtti. Kısa vadeli yatırımcıların ötesine bakan yatırımcılar için fiyatlardaki toparlanma ihtimali konusunda iyimser olmaları için nedenlerin olduğu yorumlandı.

Dolar Endeksinde Toparlanma ve Petrol İlişkisi

Dolar Endeksinde Toparlanma ve Petrol İlişkisi Diğer Para Birimlerine Karşı Değerlenme Arz EdebilirABD WSJ Dolar Endeksi %0.2 artış kaydetti, son haftalarda gösterdiği negatif tabloyu tersine çevirdi ve yıllık tırmanışını %5 oranına taşıdı. Bu gelişme petrol bazlı bakıldığında, diğer para birimlerine karşı petrolde değerlenme işareti olabileceği yönünde yorumlanıyor.

Petrol gelişmelerini incelediğimiz zaman; dolar cinsinden işlem gören emtiaların, değer kazanan dolar endeksine bağlı olarak daha pahalı olma eğilimi gösterdikleri düşünüldüğünde petrole uzun vadeli yatırımların olumlu olabileceği sonucu elde edilecektir. Elbette bu yorum, haber akışı ile güncellenen piyasalara göre değişiklik gösterebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum