Yatırım yapmaya başla!

Oxford: Yeşil Kurtarma Paketleri Daha Fazla Ekonomik Fayda Sağlayacak

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, yeşil Covid-19 kurtarma paketlerinin daha iyi ekonomi için gerekli olduğunu ortaya koydu.
Oxford: Yeşil Kurtarma Paketleri Daha Fazla Ekonomik Fayda Sağlayacak

Koronavirüs dünya ekonomilerini hiç görülmedik yerlere sürüklemeye devam ederken bazı kesimler bu krizden çıkmak için yeşil toparlanma yoluna gidilmesi gerektiğini söylüyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva da kısa süre önce Petersburg İklim Diyaloğu toplantısındaki konuşmasında “yeşil bir toparlanma, daha esnek, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir dünyaya olan köprüdür” diyerek tüm dünyaya çağrıda bulunmuştu.

Bu noktada koronavirüsün, iklim değişikliği konusunda insanlıktan intikamını almadan önce dünyadan gelen nazik bir uyarı olduğunu savunan Michael Moore gibi isimler de oRtaya çıktı.

Sonuçta ekonomiler için tahminlerin eşsiz seviyelere düşürüldüğü, milyonların işsiz kaldığı, şirketlerin kapandığı, kısaca dünyanın yepyeni bir şekle büründüğü şu günlerde iklim çok konuşuluyor.

Dün İklim Değişikliği Komitesi’nden Boris Johnson’a gönderilen açık mektup da bu konuyu irdeledi. Komite Başkanı, net-sıfır emisyonlara ve iklim değişikliği zararlarını sınırlamaya yönelik eylemlerin İngiltere‘yi yeniden inşa etmeye yardımcı olacağını savundu. İngiltere’nin Covid-19 sonrası iyileşme için yeşile odaklanması gerektiğini savunan Komite’nin dışında Oxford Üniversitesi’nin araştırması da dikkat çekiyor.

“Covid-19 mali kurtarma paketleri iklim değişikliğinde ilerlemeyi hızlandırır mı yoksa geciktir mi” başlığıyla yayınlanan araştırma Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz de yer aldı.

Emili Shuckburgh İklim Değişikliği Araştırması Üst düzey iklim uzmanı Nicholas Stern’in de aralarında bulunduğu ekibin araştırmasında daha iyiyi inşa etmek için yeşil COVID-19 kurtarma paketlerinin ekonomik büyümeyi artıracağı ve iklim değişikliğini durduracağı söylendi.

Ekonominin yararı için Covid-19’dan uluslararası ekonomik iyileşmenin çevreye duyarlı olması gerektiğini savunan rapor, iklim dostu politikaların hem ekonomiler hem de çevre için daha iyi bir sonuç verebileceğini gösterdi.

Araştırmanın özellikle İngiltere’nin 2050 iklim hedeflerine ulaşmasını sağlamak için 10 mali kurtarma politikasının belirlenmesine yardımcı olduğu dile getirildi.

Dave Reay İklim Değişikliği AraştırmasıUluslararası alanda tanınmış uzmanlardan oluşan araştırma ekibinin olası COVID-19 ekonomik kurtarma paketlerine yönelik analizleri, ekonomi ve çevre arasındaki güçlü uyum potansiyelini gösterdi. Ekip, yeşil projelerin geleneksel mali teşviklerle karşılaştırıldığında daha fazla iş yarattığını, dolar harcaması başına daha yüksek kısa vadeli getiri sağladığını ve uzun vadeli maliyet tasarrufları getirdiğini gösteren kanıtları öne sürdü.

Profesör Cameron Hepburn, raporla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Profesör Cameron Hepburn Emisyon Azaltımı Açıklaması Kaldı ki 2020’nin Covid-19 nedeniyle küresel sera gazı emisyonlarının tüm zamanların en düşük seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Fakat rapor 2020’deki muhtemel düşüşün, 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmak için her yıl tekrarlanması gerektiğini vurguladı. Hükümetlerin müdahale etmemesi durumunda emisyonların hareket kısıtlamaları kaldırıldığında ve ekonomiler iyileştikten sonra yeniden artacağı söylendi.

Guardian’a konuşan Profesör Hepburn de iklim değişikliğiyle mücadelenin ekonomik sorunlara cevabı içerdiğini dile getirdi. 2008 krizinden sonra hükümetlerin teşvik paketlerinde harcamalarının karbon azaltma potansiyelinden yararlanmakta başarısız olduğunu belirten Hepburn, bu kez daha farklı olabileceğini şöyle anlattı:

“Bu sefer, ülkelerin Paris Anlaşması uyarınca emisyonları azaltma taahhütleri zaten var, dolayısıyla karbonu hesaba katmalarını ve yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar ve diğer temiz teknolojilerin ekonomik faydaları hakkında daha farkında olmalarını gerektiren bir çerçeve var. Sanırım bu sefer yeşil bir iyileşme şansı daha yüksek.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum