Yatırım yapmaya başla!

Ortadoğu’daki Gerilim Petrol Fiyatlarını 4 Yılın Zirvesine Taşıdı!

ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açması, Ortadoğu'da tansiyonun yükselmesine neden oldu. Yaşanan bu gerilim sonrası petrol fiyatları 4 yılın zirvesini gördü.
Ortadoğu’daki Gerilim Petrol Fiyatlarını 4 Yılın Zirvesine Taşıdı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’te büyükelçilik açılış törenini gerçekleştirmesi ile binlerce Filistinli sokağa döküldü. Söz konusu kararı protesto eden Filistinlilere, İsrail askerlerinin gerçek mermilerle karşılık vermesi sonucu 59 kişi hayatını kaybederken, 2 binden fazla yaralı olduğu bildirildi.

Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülke bu kararı kınadıklarını belirtti. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu. Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmeler petrol fiyatlarını Kasım 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye taşıdı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 9 cent yükselerek, varil başına 78,54 dolara çıktı.

Fiyatlar dünkü kapanışta 78,23 dolar seviyesindeydi. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a kıyasla 7,23 dolar primli işlem gördü. Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında 9 cent artışla varil başına 71 ,05 doları buldu. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %47 altında gerçekleşirken, Pazartesi günü kapanışı 70,96 dolar seviyesinden yaptı.

Petrol fiyatları hem Ortadoğu ülkelerinde yaşanan gerilim hem de ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yaptırım uygulayacağı kararı ile zirve yaptı.

Yatırımcılar OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarını sonlandırıp sonlandırmayacağını ve ABD’nin İran’a yaptırım uygulayarak petrol ihracatı üzerinde nasıl bir etki yaratacağını izliyor. Tokyo’da Sumitomo Corporation Global Research Co. Analisti Mikiko Tate, İsrail’de yaşanan çatışmaların doğrudan petrole olan arz-talebi etkilemeyeceğini ancak söz konusu jeopolitik risklerin piyasa beklentilerini olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Suudi Arabistan’ın petrol dengesini yeniden sağlamak yerine ham petrol fiyatlarının yükselmesine odaklandığını belirtti.

Suudi Arabistan, 2017 yılının başından bu yana başlayan üretim kısıntıları kapsamında en az üretimi gerçekleştirdi.

Irak hariç Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu üyelerinin tümünün küresel arz fazlasını gidermek amacıyla taahhüt ettikleri kısıntı kadar ya da bunun altında üretim gerçekleştirdiği bildirildi. İsrail askerlerinin Filistin halkına yaptığı zulmün ardından tüm dünya ayağa kalktı.

HAM PETROL FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Yapılan girişim katliam olarak değerlendirilirken, bugün birçok ülkede gösterilerin düzenleneceği öğrenildi. Hollanda eski bakanlarından Hedy d’Ancona, İsrail’in yaptıklarından utanç duyduklarını ve insanlara baskı yaparak kendi özgürlüklerini kutlayamayacakları yorumunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum