Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Nisan Enflasyonunun Ardından Gelen Tahmine Göre TCMB Faiz Değiştirmeyecek

Yaklaşık 2 yılın en yükseğinde gelen Nisan ayı enflasyonu sonrasında gelen tahmin, TCMB'nin Mayıs toplantısında beklemede kalacağı yönündeki tahminleri güçlendirdi.
Nisan Enflasyonunun Ardından Gelen Tahmine Göre TCMB Faiz Değiştirmeyecek

Türk lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) başkanlık koltuğundaki değişikliklerin ardından kayıplarını artırırken 6 Mayıs’ta açıklanacak faiz kararı öncesinde para politikasında değişiklik yapıp yapılmayacağı merakla bekleniyor.

Nisan toplantısında faizi beklentilerle uyumlu olarak yüzde 19’da sabit bırakan TCMB, ING Ekonomisti Muhammet Mercan’a göre Mayıs ayında da beklemede kalacak.

Mercan’ın notu, enflasyonun Nisan’da yıllık bazda yüzde 17,14, aylık yüzde 1,68 arttığını gösteren TÜİK verileri üzerine geldi.
Enflasyon Aylık %1,68 Arttı
Kaynak: TÜİK

Rakam, Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek enflasyon oranına işaret etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçen haftaki Enflasyon Raporu 2021-II sunumunda yıl sonu beklentisinin yüzde 9,4’ten yüzde 12,2’ye yükseltildiğini açıkladı.

Mercan, Nisan enflasyonunun ING ve piyasa beklentileri doğrultusunda geldiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Genel olarak son veriler, pandemi sırasında talep koşulları, yükselen hizmet enflasyonu, emtia fiyatlarındaki son artış trendi, TL zayıflığı ve arz kısıtlamaları ile hala zorlu olan enflasyon dinamiklerini doğrulamaktadır. Kısa vadeli riskler yüksek kalsa da Nisan ayı enflasyonu büyük olasılıkla döngüsel bir zirvedir…”

Mercan’a göre Başkan Kavcıoğlu’nun son açıklamaları sıkı politikalara ihtiyacın üzerini çizerken son Nisan Para Politikası Komitesi’nde yapılan değişikliklerin güvercine değişime işaret ediyor. Bankanın Perşembe günkü toplantıda beklemede kalacağını öngörerek ilk kesintinin üçüncü çeyrek sonlarında gelmesinin muhtemel göründüğünü belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum