Yatırım yapmaya başla!

NBER’e Göre 2020 Şubatı ABD’de Resesyonun Resmi Olarak Başladığı Tarih

Koronavirüs tüm ekonomileri derin bir çöküntüye sürüklerken, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) ABD'nin aslında Şubat'ta resesyona girdiğini açıkladı.
NBER’e Göre 2020 Şubatı ABD’de Resesyonun Resmi Olarak Başladığı Tarih

Dünya genelinde 7 milyon 210 bin kişiye bulaşan koronavirüs kabusunda ABD 2 milyonu aşkın vaka kaydetti. Ülkede vaka ve ölü sayısı hala artmaya devam ediyor ve sürekli yenileri açıklanıyor. Ülkede şimdiye kadar 113 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

Ülke aylardır süren salgınla başa çıkmada başarılı olamadı ve bu da sağlık ile ekonomi sistemini yerle bir etti. Ülkede artan iş kayıpları ve duraklayan üretim daha önce benzeri yaşanmamış bir tehlikeyi getirdi.

ABD 8 Haziran Korona
Kaynak: Worldometer

Açıklanan tüm veriler ve diğer pek çok işaret, dünyanın en güçlü ekonomisini bir hayli zorladı. NABE raporu, ülkenin 1946’dan bu yana en sert daralmasını kaydedeceğini söyledi. Resesyon riskinden uzak görünmeyen ABD için sıradışı bir yorum da NBER’den geldi.

NBER, 2020 Şubat ayının ABD ekonomisine resmi olarak resesyonu getirdiğini öne sürdü.
NBER Şubat Resmi Resesyon Grafik
Kaynak: New York Times

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya sıçrayan Covid-19 salgını, bilindiği üzere Mart ayıyla birlikte şiddetini artırarak 200’den fazla ülkeyi etkisi altına aldı. Ocak ayının sonuna doğru ise ABD^’de ilk vakalar görülmeye başlanmıştı.

Aylar içinde çığ gibi büyüyen bir felaket haline gelen hastalık, zamanla daha fazla insanın ölümüne yol açtı. Pandemi etkileri salgın başlar başlamaz hissedilmese de devam eden aylardaki veriler durumun ciddiyetini kanıtladı.

NBER’in bugün yayımladığı veriler, ekonomistlerin görüşleriyle ters düşmeyecek türdendi. Çünkü birçoğu iyiye işaret etmeyen yorumlar yapıyor, hatta 10 yıl içinde 8 trilyon dolarlık bir daralmanın muhtemel olduğu söyleniyordu.

Büro ülkenin aylar öncesinden resesyona girdiğini söylerken, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

NBER ABD Resesyon AçıklamaABD’de resesyonun ne kadar devam edeceği şuan için tahmin edilemiyor. Durum kötüleştikçe FED’den beklentiler artıyor ve destek için yeni teşviklerin açıklanması bekleniyor. Kongre, bu zor süreçte şimdiye kadar 3,3 trilyon dolar tutarında yardım yaptı.

ABD Başkanı’nın Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü Larry Kudlow’un da dahil olduğu bir grup kişi, ABD’de kaldırılan katı kısıtlamaların yakın zamanda etki ederek tüketici ve işletme harcamalarının toparlanacağı yönünde görüş bildiriyor.

FED Başkanı Jerome Powell ise her ne kadar tüm imkanları kullanmaya hazır olduklarını söylese de diğerleri kadar iyimser düşünemiyor. Öyle ki yılın ikinci çeyreği için %30 daralma öngörüyor. Buna rağmen uzun vadede bir depresyon riski olmadığını söyleyen Powell, karamsar bir tutum takınmıştı.

Çarşamba günü yapacağı FOMC toplantısının ardından faiz kararının açıklayacak olan FED’den beklenti oranların %0,25’te sabit bırakılacağı yönünde. Geçtiğimiz günlerde piyasalar bankadan negatif faiz beklentisine girse de Powell, sıfıra yakın tutulacağını fakat buna rağmen negatif faize sıcak bakmadığını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum