Yatırım yapmaya başla!

MÜSİAD Altın Üzerinden EFT ve Havale Yapılmasını Talep Ediyor

MÜSİAD Kuyumculuk Sektör Kurulu Çalışma Grubu Başkanı Adil Temizerler, bankaların serbest piyasa ekonomisine uygun şekilde altın işlemleri gerçekleştirmelerini, bunun yanında EFT ve havale yapılmasını talep ettiklerini belirtti.
MÜSİAD Altın Üzerinden EFT ve Havale Yapılmasını Talep Ediyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kuyumculuk Sektör Kurulu Çalışma Grubu Başkanı Adil Temizerler, bankalara altın çağrısında bulundu. Bankaların altın alım-satım fiyatlarının piyasa ile çok fark içerdiği, MÜSİAD olarak serbest piyasa ekonomisine uygun bir şekilde altın işlemlerinin gerçekleştirilmesini ve diğer para birimlerinde olduğu gibi altın üzerinden de EFT ve havale yapılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Yapılan açıklamada, ekonomi ve kur üzerinden yapılan manipülatif eylemlere değinildi.

Türkiye’nin son zamanlarda ekonomi üzerinden yapılan hukuk ve etik olmayan uygulamalarla baskı altına alınmaya çalışıldığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrılarıyla vatandaşların yastık altındaki altınlarını bozdurarak, ekonomiye kazandırmaya başladığı ifade edildi. Adil Temizerler, bu durumun bankalar tarafından suistimal edildiğini, halkımızın gösterdiği çabanın hak ettiği değeri bulmadığını söyledi.

Serbest piyasa koşullarında kuyumculardan yapılan altın alım –satım işlemlerinin çok daha avantajlı olduğunu belirten Temizerler, buna karşın bankaların yaptığı işlemler arasında piyasa ile çok fazla fiyat farkı olduğunu söyledi. Vatandaşların altınlarını bankalara fiziken yatırmalarına rağmen, geri alırken TL üzerinden çok düşük fiyatlarla aldıklarını da sözlerine ekledi.

Bankalar altınlarını geri almak isteyenlerden hizmet ve komisyon bedeli gibi ücretler kesiyor.

Gram başına hizmet bedeli ve komisyon ücreti gibi ek uygulamalar getirerek fazladan bedel yansıtıldığını ve altınların en erken bir gün sonra teslim edildiğini söyleyen Temizerler, bu durumun kur dalgalanmasına, yatırımcıların aksiyon alması için zaman kaybına ve altınların değerinin çok altında geri alınmasına sebep olduğunu söyledi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON HAREKETLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bankaların yaptığı bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten Temizerler, buna ek olarak altında da diğer para birimlerinde olduğu gibi EFT ve havale yapılması gerektiğini dile getirdi. Tüketici ve firmaların transfer işlemlerini hızlı ve güvenli yapabilmesi, altın hareketlerinin ve yatırımların kayıtlı hale gelmesi adına dövizde uygulandığı gibi altında da bankalar arasında virman edilebilmesinin alıcı ve satıcılar için daha avantajlı olacağının altı çizildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum