Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mukesh Ambani Pandeminin Etkileri Azalana Kadar Maaş Almayacak

Asya’nın en zengini Mukesh Ambani, koronavirüs pandemisinin etkisi hafifleyene kadar maaş almayacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Mukesh Ambani Pandeminin Etkileri Azalana Kadar Maaş Almayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın en zengini olarak tanınan ve Forbes’un gerçek zamanlı verilerine göre 53 milyar dolarlık serveti olan Mukesh Ambani, koronavirüs pandemisinin etkisi hafifleyene kadar maaş almayacağını açıkladı.

29 Nisan’da çalışanlara gönderilen mektupta Hindistan’ın en değerli şirketleri arasındaki petrol ve doğal gaz devi Reliance Industries’i yöneten Ambani’nin tüm maaşından feragat edeceği bildirildi.

Virüs karantinasını 3 Mayıs’a kadar uzatan Hindistan’da pandemi nedeniyle maaşından vazgeçen Ambani’nin yanında üst düzey yöneticilerin de maaşlarının %30-50’sinden vazgeçeceği duyuruldu.

Açıklamada, şirketin hidrokarbon işinin olayların gidişatından özellikle etkilendiği vurgulandı.

Reliance Industries Hidrokarbon İşi EtkilendiSonuç olarak hidrokarbon işinde yılda 15,00,000 rupi üzerindeki maaşlı çalışanların sabit ücretlerinde yüzde 10’luk düşüş göreceği söylendi. Bunun yanında normalde ilk çeyrekte ödenen yıllık nakit ikramiye ve performansa bağlı teşviklerin ertelendiği açıklandı. Hidrokarbon işinin rafine ürünlere ve petrokimyasallara talebin azalması nedeniyle olumsuz etkilendiği, bunun da birim üzerinde baskı yarattığı aktarıldı.

Reliance Industries İcra Direktörü Hital R Meswani, mektupta şu ifadeleri kullandı:

Reliance Industries Pandemi AçıklamasıBu kararlar, Reliance Industries’in kasvetli kazanç açıklamasıyla birlikte gelirken şirketin net kârının ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 düştüğü görüldü.

Çünkü pandemi nedeniyle petrol fiyatları, talep buharlaştıkça geçen ay tarihi düşüşler kaydetti. Petrol çöküşü Reliance’ın işinin diğer kısımlarındaki gücünü dengelerken dijital hizmet geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı.

Mukesh Ambani’nin maaşının 2008 krizinden bu yana 2 milyon dolarla sınırlandırıldığı aktarılırken şirketin ayrıca mevcut hissedarlarına hisse ihraç etmek istediği söylendi. 30 yıl içinde bu tür bir teklifi ilk kez yaptığı söylenen firmanın, böylelikle 7 milyar dolar toplamasına olanak sağlayacağı dile getirildi.

Tüm bunların yanında Mukesh Ambani, salgın sırasında en çok para kaybedenler arasında yer alıyor. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ndeki son değişimlere bakıldığında Ambani’nin yıl başından bu yana 5 milyar dolar servet kaybederken 53,5 milyar dolara sahip olduğu görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu