Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s: Hindistan 2021 Mali Yılında Hiç Büyümeyecek

Moody’s Hindistan’ın görünümünü düşük ekonomik büyüme endişeleriyle istikrarlıdan negatif olarak revize etti.
Moody’s: Hindistan 2021 Mali Yılında Hiç Büyümeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ikinci en büyük nüfusuna sahip Hindistan için görünümler giderek kararıyor. Geçtiğimiz günlerde Covid-19 vaka sayısında bir günde yaklaşık 4 binlik artış kaydeden ülkede şu ana kadar toplam 56,1156 vaka görüldü.

1875 kişi pandemi nedeniyle hayatını kaybederken 16867 kişi iyileşti. Ancak yeni vakalarla iyileşen vakalar arasındaki fark hala büyük.

Ülke çapındaki karantina 17 Mayıs’a kadar uzatılırken açıklanan veriler ekonominin giderek kötüleştiğini gösteriyor. Öyle ki Hindistan Nisan ayında yüzde 5,4’lük Hizmet PMI ile dünyanın en düşük PMI’sını kaydetti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, bugün Hindistan’ın mevcut mali yılda hiç büyümeyeceğini bildirdi.

Ülke kredi notu üzerindeki olumsuz görünümün, GSYİH büyümesinin geçmişe göre önemli ölçüde düşük kalacağı yönünde artan riskleri yansıttığını belirtti. Görünüm ayrıca kısmen ekonomik ve kurumsal meseleleri ele almak için daha zayıf politika etkinliğine de işaret etti.

Olumsuz görünümü yakın vadede yükseltme olasılığının düşük olduğunu belirten Moody’s, yüksek devlet borcu, zayıf sosyal ve fiziksel altyapı ve kırılgan bir finans sektörünün koronavirüs salgını nedeniyle daha fazla baskı ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Moody’s, Hindistan’ın Kasım 2019’daki Baa2 değerlendirmesini onaylarken görünümü istikrarlıdan negatife doğru revize etti.
Hindistan İyileşen Yeni Vaka Sayıları
Kaynak: Worldometers

“Bu, koronavirüs salgınının tetiklediği derin şokun ışığı altındadır ve kısmen uzun süredir devam eden ekonomik ve kurumsal zayıflıkların ele alınmasındaki düşük hükümet ve politika etkinliğini yansıtmaktadır ki bu da zaten yüksek seviyelerdeki borç yükünde kademeli bir artış yaratmaktadır.”

Moody’s, Hindistan’ın 2020-21 mali yılı için yüzde 0 büyümesini öngördü. Bu, 2019-20’de tahmin edilen yüzde 4,8’in ve geçen ay öngörülen yüzde 0,2’nin altındaydı. Kurum ayrıca daha düşük büyüme ve hükümetin gelir üretiminin koronavirüse ilişkin mali teşvik önlemleriyle birleştiğinde, daha yüksek hükümet borç oranlarına yol açacağını belirtti.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde hükümet borcunun GSYİH’ye oranının yüzde 81’e çıkmasının beklendiği eklendi. Hindistan’ın borcunun 2019’da GSYİH’ye oranının yüzde 72 olduğunun tahmin edildiği aktarıldı.

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluş Hindistan’ın büyüme tahminini COVID-19 salgını endişeleriyle indirdi.

IMF tahminini Ocak’taki yüzde 5,8’den yüzde 1,9’a çekerken, Dünya Bankası da ülkenin 2020-2021’de yüzde 1,5 ila 2,8 arasında büyüyeceğini öngördü. S&P, Hindistan GSYİH büyümesinin cari mali yılda yüzde 1,8 olacağını tahmin ederken Fitch yüzde 0,8’lik büyüme tahmin etti.

Hindistan hükümetinin baş ekonomik danışmanı Krishnamurthy Subramanian ise ET’ye verdiği röportajda Hindistan GSYİH’sinin ilk çeyrekte daralacağını ancak tüm mali yılda yüzde 2 büyüyeceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu