Yatırım yapmaya başla!

Modi ile Xi, Bölgesel Anlaşmazlık Değil Ticaret Hakkında Konuştu

Hafta sonu bir araya gelen Xi Jinping ile Narendra Modi'nin bölgesel anlaşmazlık yerine ticarete odaklandıkları söylendi. İşte detaylar;
Modi ile Xi, Bölgesel Anlaşmazlık Değil Ticaret Hakkında Konuştu

Hafta sonu yapılan zirvede Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bölgesel anlaşmazlık hakkında konuşmaktan kaçınarak bunun yerine ticaret ilişkileri üzerine ilerlemeye çalıştı.

Dünyanın en kalabalık iki ülkesinin liderleri güney Hindistan’daki sahil kasabası Mamallapuram’da bir araya gelirken iki önderin, tartışmalı topraklar konusunda başka bir çekişmenin yaşanmasından kaçındığı görüldü.

Zirvenin öncesinde Çin devlet medyası, Xi’nin Keşmir konusundaki ihtilafta Pakistan’ı destekleyeceğini yazsa da Reuters Xi’nin Cumartesi günü Modi’yle Keşmir’i tartışmadığını yazdı.

Modi ile Xi, Keşmir KonuşmadıBunun yerine ikinin çoğunlukla ticaret ve yatırım üzerine konuştukları söylendi. Hindistan merkezli düşünce kuruluşu Gözlemci Araştırma Vakfı’nda ABD Girişimi direktörü olan Dhruva Jaishanka da iki liderin bazı çetrefilli sorunları kenara koymaya çalışıyor gibi göründüğünü dile getirdi.

Hindistan liderlerinin, ülkenin Çin’le iş birliği yapmaya açık olduğunu bariz bir şekilde belirttiğini söyleyen direktör, ancak bu iş birliğinin Hindistan’ın Washington’un bildirdiği gibi Çin’le çalışma konusunda bazı endişeleri bulunduğundan, duruma göre olacağını öngördü.

Örneğin Hindistan ve Çin arasındaki ticaret açığı Pekin’in lehine 53.57 milyar dolar seviyesindeydi ve bu rakam Yeni Delhi’nin herhangi bir ülkeyle en büyük dengesizliğini ifade ediyordu.

Çin Hindistan Ticaret Hakkında KonuştuYine de rakam bir yıl önceki 63.05 milyar dolar seviyesinden düşüş kaydetmişti. Reuters da zirvenin ardından Hindistan Dış Sekreteri Vijay Gokhale’nin Pekin’in Yeni Delhi ile ticaret açığını azaltmanın yollarına bakacağını açıkladı. Jaishankar da gelişmeye ilişkin Xi ve Modi’nin Pekin ve Yeni Delhi arasındaki bağların “potansiyelin altında” olduğunu kabul etmiş olabileceklerini savundu.

ABD ve Çin uzun süren ticaret savaşını çözmeye çalışırlarken Xi ile Modi’nin küresel belirsizlik arasında daha istikrarlı bir ilişki kurmayı umuyor olabileceklerini aktardı. Zaten Hindistan’daki Çin yatırımında da bir artış gördüklerinin üzerini çizdi. Yeni Delhi’nin iklim değişikliği ile mücadelede Pekin’le birlikte çalıştığını ancak savunma ve eğitim alanında Hindistan ve ABD için “doğal bir uyum” olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum