Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mobius: Trump 2020 Seçimlerini Kaybederse ABD Borsaları Darmaduman Olacak

Ünlü fon yöneticisi Mark Mobius, 2020 seçimlerinde Trump'ın mağlup olması durumunda ABD borsalarının karışacağını söyledi.
Mobius: Trump 2020 Seçimlerini Kaybederse ABD Borsaları Darmaduman Olacak
Yorum

ABD borsaları, Başkan Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ikinci bir dönemi kazanamaması durumunda raydan çıkacak. Bu yorum, ünlü portföy yöneticisi Mark Mobius’a ait. Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı olan Mobius, ABD pazarlarının Trump’ın politikaları nedeniyle kısmen yükselmeye devam ettiğini söyledi.

Trump, 2017 yılında göreve başladığı tarihten bu yana vergi indirimleri gibi pek çok kişinin iş yanlısı olarak kabul ettiği birçok adım attı.

Trump İş Yanlısı AdımlarS&P 500 ve Dow Jones Sanayi Ortalaması, 2017 yılının başından bu yana yüzde 30’dan fazla arttı. Nasdaq Kompoziti ise yüzde 45 yükseldi. Yatırımcı, Trump’ın gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı yarışında kaybetmesi durumunda borsadaki bu iyimserliğin bozulabileceğini söyledi.

Mobius, “Piyasaların darmaduman olacağını düşünüyorum. Çünkü piyasayı yukarı çekmeye devam etmek için Trump politikalarına ve ayrıca ABD’de daha yüksek bir büyüme oranına bağımlılar,” dedi. Mobius, şu anda Trump’ın kaybedeceğinin muhtemel gözükmediğini de sözlerine ekledi.

Mobius, şu anda medyadaki duyarlılığın Trump’a karşı olduğunu ve bunun gelecek yılki seçimlere kadar devam edebileceğini de söyledi. Bu yüzden biraz endişeli olduğunu belirten Mobius, gelişmiş pazarlarda çok fazla yatırım fırsatı görmediğini belirtiyor. ABD hisse senetlerindeki yükseliş, fiyatların halihazırda zirveye çıkabileceği anlamına geliyor. Avrupa ve Japonya’daki ekonomilerin bir yere gitmediğini düşünüyor.

Mobius, gelişmekte olan pazarlardaki şirketlerin gelişmiş ekonomilerden daha yüksek verim ödediklerini de ifade etti.

Gelişmekte Olan Piyasalardaki Verim YüksekABD Merkez Bankası’nın düşürdüğü son oran, gelişmekte olan pazarlara yatırım yapmak için başka bir neden ekliyor. Düşük faiz oranları, ABD doları için genellikle kötüdür ve bu, gelişmekte olan piyasalardaki para birimleri için iyidir.

Mobius, “Verim arayışı, oyunun adı. Öyleyse yükselen piyasalar burada sadece faiz indirimi nedeniyle değil, şirketleri oldukça iyi verim ödüyorlar,” dedi. Mobius’un portföyünün yaklaşık yüzde 40’ı Hindistan ve Çin’den oluşuyor. Kalanı ise Brezilya, Türkiye, Güney Kore, Tayvan ve Güneydoğu Asya’da yayılmış durumda.

Mobius, Çin’deki aratan tüketici gelirlerinden yararlanacak şirketleri sevdiğini söyledi. Hindistan’da ise küçük ve orta ölçekli şirketlere yatırım yapma fırsatlarını araştırdığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu