Yatırım yapmaya başla!

Mısır Maliye Bakanı: “Gelişen Piyasalar Krizini Bir Noktaya Kadar Kaldırabiliriz”

Mısır Maliye Bakanı, gelişen piyasalardaki sıkıntılı dönemi bir yere kadar kaldırabileceklerini söyleyerek ekonomiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Mısır Maliye Bakanı: “Gelişen Piyasalar Krizini Bir Noktaya Kadar Kaldırabiliriz”

Mısır Maliye Bakanı Mohamed (Muhammed) Maait, bugün CNBC’ye verdiği demeçte ekonomi hakkında açıklamalarda bulundu. Söz konusu haberde, Mısır’ın 2017 – 2018 mali yılında son 10 yıl içinde bir önceki senenin % 4.2’sine kıyasla % 5.3 oranıyla en yüksek ekonomik büyümesini kaydettiği bilgisine yer verildi.

90 milyonluk ülkenin 2011 devriminden ve ekonomiyi sarsan bir dizi terörist saldırısından sonra iyileşme dönemine girdiği, ancak gelişen piyasalardaki sıkıntılı döneme bir yere kadar dayanabileceği söylendi. Durumdan endişe duyduğunu bildiren Maliye Bakanı, negatif etkileri şu ana kadar savuşturabildiklerini fakat bunu bir noktaya kadar yapabileceklerini dile getirdi.

Maliye Bakanı, büyümenin arkasındaki tasarruf tedbirlerinin Mısırlıların yaşam maliyetlerini artırdığı ve sosyal hoşnutsuzluğun derinleşmesine yol açtığını belirtti.

Mısır Maliye Bakanı Gelişen Piyasalar krizi YorumuGiderek artan yükselen piyasa çalkantısının endişe verici olduğuna işaret eden Mısır Maliye Bakanı, ülkesinin ekonomisinin diğerlerini krize sürükleyen belli başlı nedenler kötüleşmediği sürece bertaraf edebileceğini umut ettiğini aktardı. Mevcut piyasa karmaşasının ülkesi için ne ifade ettiği üzerine tartışan Maliye Bakanı, şu ana kadar olumsuz etkilerin üstesinden gelebildiklerini kaydetti.

Mısır ekonomisinin olumsuz etkiler için kaynakları olduğunu söyleyen Bakan, “ancak dürüşt olmalıyım ki bu kaynaklar bir noktaya kadar” dedi.

Mısır Maliye Bakanı Gelişen Piyasalardaki Duruma Bir Yere Kada DayanırızPiyasalarla ilgili düşüncesini ve beklentisini de; “umuyorum ki şu anda olan şeyler düzeltilecek ve istikrarlı bir konuma geçilecektir, çünkü petrol fiyatları, yükselen piyasa sorunları ve artan faiz oranları gibi darbeleri şu anda karşılayabilsek de durumun böyle devam etmesi bizim için sorun olacaktır” sözleriyle anlattı.

Sonuçta yatırımcılar yükselen küresel faiz oranları ve dolar karşısında gelişen piyasalardan uzaklaşıyorlar, bu da gelişen piyasaların dolar cinsinden borcunu rekor seviyelere ulaştırıyor.

Türkiye, Arjantin ve Endonezya dahil olmak üzere bazı gelişen ekonomilerin para birimleri rekor düşük seviyeleri gördüler.

Mısır Maliye Bakanı Mohamed (Muhammed) Maait EndişeleriÖyle ki Hindistan ile Çin’in bile büyüyen ticaret savaşı korkuları arasında varlık değerlerinin azaldığı kaydedildi. MSCI yükselen piyasalar endeksi de yıl başından bu yana % 9 seviyesinde azaldı. İşte tüm bu yaşananlar diğerlerini olduğu gibi Mısır’ı da harekete geçirdi. % 5.3’lük oranla son 10 yılın en büyük ekonomik büyümesini kaydeden Mısır, 2022’ye kadar % 7 büyüme hedefliyordu.

IMF de yakın vadede Mısır için % 6 büyüme tahmini yapmış, bu rakamın Kuzey Afrika’daki en yüksek oran olması dikkat çekmişti.

Mısır Son 10 Yılın En Yüksek Büyümesini kaydetti Ne var ki umut verici büyüme rakamlarının yanında bazı ekonomistler Mısır için bir borç krizi öngörüsünde bulunmuştu. Keza ülke 2018 – 2021 yılları arasında 30 milyon dolar değerinde yeni bir euro ve dolar bonosu ihraç etmeye hazırlanırken, yükselen küresel faiz oranları ile daha güçlü bir dolar, Mısır ve diğer gelişmekte olan piyasalar için finansal maliyetleri artırdı.

Yine de Maliye Bakanı borç yükünün azaltılacağı yönünde güven verdi. Yüksek bir borç miktarına sahip olduklarını ve bunu düşürmeleri gerektiğini söyleyen Maait, hükümetin önümüzdeki haftalarda borç seviyesini düşürmek için politikalar getireceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum