Yatırım yapmaya başla!

Malezya Başbakanı Hem Trump’ı Hem de OPEC’i Eleştirdi!

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, hem Donald Trump hem de OPEC hakkında dikkat çekici eleştirilerde bulundu. Detaylar şöyle;
Malezya Başbakanı Hem Trump’ı Hem de OPEC’i Eleştirdi!

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, 33. ASEAN Zirvesi için gittiği Singapur’da hem kendi ülkesi hem de dünyadaki gelişmeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özellikle de ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik eleştirileriyle dikkat çekti. Çünkü Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ticaret savaşının nedeninin Trump olduğunu ve onun Cumhuriyetçi Parti’nin ara seçimlerdeki başarısızlığından sonra yeniden seçilirse çok şaşıracağını söyledi.

Ve düşüncesini; “Ara seçimlerden görebileceğiniz gibi, Trump pek başarılı olamadı. Şu anda kendisinin ikinci dönem alması umutsuz görünüyor çünkü Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi, ara vadede yapılan seçimlerde gösterdiği zayıf performansın ardından yeniden seçilirse şaşırırım” sözleriyle anlattı.

93 yaşındaki Malezya Başbakanı ayrıca; “Trump olmazsa, Cumhuriyetçi ya da Demokrat ABD hükümetinin diğer üyeleri bu yıkıcı ticaret savaşına devam etmezler” dedi.

Malezya Başbakanı Trump Olmasa Ticaret Savaşı OlmazMalezyalı lider, Trump’ın Beyaz Saray’daki varlığının süregelen ticaret geriliminin ne kadar ilerleyeceğini belirleyeceğini söyleyerek Trump ile Xi Jinping’in bir araya geleceği G-20 Zirvesi’nden herhangi bir uzlaşma çıkmayacağını da belirtti. Bu noktada, Dünya Bankası’nın verilerine göre Malezya’nın gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 70’inden fazlasının ürün ve servis ihracatından oluşan ticarete bağımlı bir ülke olduğu hatırlatıldı.

Keza pek çok ekonomist de ticaret gerilimlerinin tırmanması ve daha sonra küresel ticareti azaltması durumunda ülkenin savunmasız kalacağını savunmuştu.

Ticaret Savaşı Yükselirse Malezya Savunmasız Kalır İşte bu noktada Malezya lideri Trump’ı ticaret savaşından dolayı eleştirerek; “Trump ile hiçbir şeyi tahmin edemezsiniz, onun nasıl tepki vereceğini bilmiyoruz” dedi. Trump’ı daha önce de eleştirmiş olan Malezya Başbakanı Trump’ı tutarlı olmaya çağırarak, başkanın tarzının ABD’nin Asya’daki çabalarına da zarar verdiğini kaydetti. Sonuçta, Trump koltuğu devraldığından bu yana Asya liderleriyle birkaç zirveyi atlamış, bu haftaki toplantıya da katılmayacağını açıklamıştı.

Trump’ın yerine Başkan Yardımcısı Mike Hence, Singapur’da 10 üyeli ASEAN Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin liderleriyle buluşacaktı.

Trump'ın Yerine Başkan Yardımcısı Mike Pence Geçecek Burada Malezya Başbakanı, Trump’ın toplantıya katılmamasından dolayı rahatsız olmadığını çünkü onun ne söyleyeceğini bilmediğini dile getirdi. OPEC’le ilgili açıklamalarıyla da gündeme gelen Başbakan, OPEC’in petrol fiyatlarını dengelemekte etkili olmadığını, bunda daha çok ABD’nin kaya petrolü üretiminin etkili olduğunu söyledi.

Grubun petrol fiyatlarını dengelemek için daha fazla harekete geçip geçmeyeceği yönündeki sorulara da “OPEC etkili değil, orada hep fikir uyuşmazlığı yaşayanlar var bu nedenle bir karara varamıyorlar” diyerek yanıt verdi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke ekonomisini kötü etkileyeceği yönündeki yorumlara ise Malezya ekonomisinin düşünüldüğünden daha çeşitli olduğunu söyleyerek yanıtladı. “Petrol gelirlerine bağımlı değiliz, görüyorsunuz ki günde 600 bin varil üreten küçük bir petrol üreticisiyiz, petrol gelirine tamamen bağlı olan Suudi Arabistan gibi ülkelerle karşılaştırıldığında bu hiçbir şey” diyen lider, palm yağı gibi başka gelir kaynaklarına sahip olduklarını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum