Yatırım yapmaya başla!

Londra Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong Devralım Teklifini Reddetti

Londra Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong borsa işletmecisinden gelen devralım teklifini reddettiğini açıkladı.
Londra Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong Devralım Teklifini Reddetti

Hong Kong Borsaları ve Takas Limited Şirketi (HKEX), Çarşamba günü Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu Plc kuruluna 36,6 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu. Bazı şartlar koyan HKEX, Refinitiv’in alınmasına yönelik anlaşmadan vazgeçilmesini istemişti.

Bazıları bu teklifin HKEX tarafından pahalı bulunabileceğini söylese de birleşme sonrasında Hong Kong Borsası’nın dünyanın en pahalı borsalarından biri haline getireceği belirtilmişti.

Bugün ise Londra Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong Borsası’nın devralma teklifini reddetti ve planlanan veri ve analitik grubu Refinitiv’i satın almayı tercih etti.

Refinitiv Alımına Karar VerildiLSE yaptığı açıklamada, teklifin kilit yönleri hakkında temel endişeleri olduğunu söyledi ve “Kurul, şartlı teklifi oybirliğiyle reddetti ve temel kusurları göz önüne alındığında daha fazla katılımda bir yarar görmüyor,” ifadelerine yer verdi. LSE hisse senetleri, önceki seviyelerden çok az bir değişiklik kaydederken, yüzde 1,3 oranında artarak 7,362 seviyesinden işlem gördü.

Çarşamba günü 29,6 milyar sterlin teklif veren HKEX’in hissedarları durumu hoş karşılarken, analistler iyileştirilmiş bir teklifle geri dönmesini bekliyorlar. LSE ayrıca, HKEX Başkanı Laura Cha ve Baş İcra Kurulu Başkanı Charles Li’ye gönderdiği mektubu da yayımladı.

Mektupta, Hong Kong Exchange’in LSE’nin planlarını fark etmesinden iki gün içinde istenmeyen önerisini yayımlasının şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratmış olduğunu söylediler. LSE Başkanı Don Robert tarafından imzalanan mektup, HKEX birleşmesinin stratejik bir değeri olmasını ve önemli bir geri adım olacağını söyledi.

HKEX anlaşma için nakit olarak hisse başına 20,45 sterlin teklif etmesinin yanı sıra 2,495 yeni HKEX hisse senedi teklifinde bulunmuştu.

Hisse Başına 20,45 Dolar TeklifRobert, Hong Kong’da devam etmekte olan siyasi karışıklığın HKEX tarafından sunulan fiyatın, LSE’nin kendi işine ne kadar değer verdiğinin gerisinde kaldığına dikkat çekmeden önce hissedarlara çekici gelmeyeceğini belirtti.

LSE mektubunda, “Teklifinizin teslim alınabileceğini varsaysanız bile değeri, LSEG’nin devralınması için uygun bir değerlemenin özellikle de Refinitiv’i planladığımız satın alma yoluyla yaratmayı umduğumuz önemli değere kıyasla büyük ölçüde yetersiz kalmaktadır,” ifadelerine yer verildi.

Bank of Communications (BOCOM) International’dan Hao Hong, ilk teklifin reddedilmesini beklediğini ancak müzakerelerin devam edeceğini söyledi ve “Biri pazarlık ilerledikçe fiyat etiketinin yükselmesini beklerdi,” dedi.

Banka stratejisti, HKEX hissedarlarının Hong Kong Borsası tarafından aranan herhangi bir ağır borçlanmayı destekleme konusunda isteksiz olabileceğinden anlaşmanın büyüklüğünün potansiyel olarak uygun olmadığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum