Yatırım yapmaya başla!

Küresel Petrol Arzında Ağustos’ta Rekor Seviyeye Ulaşıldı

Ağustos ayındaki küresel petrol arzı, bir önceki aya göre 80 bin varil artarak 100 milyon 50 bin varil ile rekor seviyeye ulaştı. Petrol piyasasındaki son gelişmeler haberimizde...
Küresel Petrol Arzında Ağustos’ta Rekor Seviyeye Ulaşıldı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aylık petrol piyasası raporuna göre; küresel petrol arzı Ağustos ayında, Temmuz’a kıyasla 80 bin varil artarak 100 milyon 50 bin varile çıktı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ham petrol üretimi ise günlük 420 bin varil artarak 32 milyon 630 bin varile çıktı. Ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 7 milyon 10 bin varil olurken, toplam petrol üretimi günlük 39 milyon 640 bin varil düzeyinde gerçekleşmiş oldu.

Ağustos ayında OPEC ülkeleri arasında günlük bazda en fazla üretim artışı, 280 bin varille Libya’da oldu.

En fazla artış olan Libya’da günlük üretim 950 bin varile yükseldi. Libya’dan sonra en fazla üretim artışı sağlayan ülkeler arasında Nijerya, Irak ve Suudi Arabistan yer aldı. Bu ülkelerden Nijerya’da 90 bin varil artışla 1 milyon 610 bin varile, Irak’ta 90 bin varil artışla 4 milyon 650 bin varile ve Suudi Arabistan’da 70 bin varil artışla 10 milyon 420 bin varile ulaşıldı.

Üretimde en fazla düşüşün olduğu ülkelere baktığımızda, Ağustos’ta İran’da günlük petrol üretimi 150 bin varil azalarak 3 milyon 630 bin varile, Venezuela’da ise 20 bin varil düşüşle 1 milyon 240 bine gerilediğini görmekteyiz.

IEA raporuna göre, 2018 yılında OPEC dışı ülkelerin petrol arzı geçen yıla göre günlük 2 milyon varil artış gösterdi.

Söz konusu artışla günlük petrol üretimi 60 milyona yükseldi. 2019 yılında bu rakamın günlük 1 milyon 800 bin varil artışla 61 milyon 800 bin varile ulaşması bekleniyor. Küresel petrol talebinin bu yılın sonunda günlük ortalama 99 milyon 300 bin varili, 2019 yılında ise 100 milyon 800 bin varile çıkacağı öngörülüyor. Petrol talebinde 35 milyon varille Asya Pasifik ülkeleri bu yıl zirvede yer alırken, onu 31 milyon 800 bin varille Amerika kıtası, 15 milyon varille Avrupa izliyor.

Petrol fiyatları, İran’a yönelik yaptırımların başlaması ile eksiye yöneldi.

Yatırımcıların dikkatlerini İran’a yönelik yaptırımların başlaması ile ortaya çıkacak arz açıklarına çevirmesi ve OPEC’in üretimi artırarak bu açıkları kapatıp kapatmayacağına yönelmesi ile ham petrol varil başına 70 doların altına geriledi.

TSİ 11:53 itibarıyla ise ham petrol varil başına 70.14, Brent petrol ise 78,86 dolardan işlem görüyor. Oanda Corp’un Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, bu hafta piyasada en çok ses getiren olayın İran yaptırımları olduğunu, ABD’de azalan petrol stokları ve Ortadoğu’daki gerilimler gibi faktörlerin fiyatlarda yukarı yönlü hareketi destekleyebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum