Yatırım yapmaya başla!

Kayyum Atanan Şirketlerin Aktif Büyüklükleri 56,5 Milyar Liraya Ulaştı

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, kayyum atanan 955 şirketin piyasa değerinin 56,5 milyar lira ve öz kaynak miktarının 19,8 milyar lira olduğunu söyledi.
Kayyum Atanan Şirketlerin Aktif Büyüklükleri 56,5 Milyar Liraya Ulaştı

Kayseri’de Boydak Holding merkezinde düzenlenen 2018 yılı değerlendirme toplantısına katılan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, kayyum atanan şirket sayısı ve bunların değeri hakkında bilgilendirmede bulundu. Gülal, son rakamlara göre 955 şirketin TSMF tarafından atanan memurlarla yönetildiğini ve bu şirketlerin aktif büyüklüklerinin 56,5 milyar liraya ulaştığını söyledi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, kayyum atanan şirketlerin genel olarak %27 büyüme kaydettiğini söyledi.

Aktif büyüklükleri 56,5 milyar lira olan şirketlerin özkaynak değerinin 19,8 milyar lira seviyesinde olduğu ve çalışan sayısının 44 bin 622 olduğu belirtildi. TMSF Başkanı Gülal, fona devredilen firmaların başarılı finansal sonuçlar sergileyerek ekonomiye güç katmaya devam ettiklerini belirtti. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na destek verdiklerini söyleyen Gülal, fona aktarılan şirketlerin genel olarak %27 büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Gülal, 2018 yılında cirosunu 9,8 milyar liraya çıkarak Boydak Holding hakkında değerlendirme yaptı.

Boydak Holding’in Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde 7 grup şirketinin bulunduğunu ve 2018 yılında insan kaynağında herhangi bir azalmaya gitmediğini söyleyen Gülal, geçen yılki cirosunu %14’lük artışla 9,8 milyar liraya çıkardıklarını anlattı.

Grubun vergi öncesi karının %26,5 artışla 1,34 milyar liraya ulaştığını, söz konusu dönemde ödenen vergilerin ise 432 milyon liradan 658 milyon liraya çıktığını dile getirdi. İki yılda toplamda 419 milyon liraya ulaşan yatırımlarla 1.664 mağazaya ulaşan Boydak Holding’in 2019 yılı hedefinin 500 milyon dolarlık ihracat olduğunu sözlerine ekledi.

Muhiddin Gülal, TMSF bünyesindeki şirketlerin irtifa kaybetmesini istemediklerini ve milli servet gözüyle baktıklarını söyledi.

Boydak Holding’in devralındığı zaman 383 milyon dolar tutarında banka borcu olduğunu, ancak geçen 2 yıllık süreç boyunca 245 milyon dolarının ödendiğini anlattı. Borcunun büyük kısmı kapanan ve çalışmalarına artarak devam eden şirketin; enerji, mobilya, demir-çelik, tekstil olmak üzere 8 farklı sektörde faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Gülal konuşmasını, ekonomik durumu iyiye giden firmaların satışını düşünmediklerini ekleyerek tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum