Yatırım yapmaya başla!

Kanada ABD ile NAFTA’yı Yenileme Müzakerelerini Sürdürmeyeceğini Duyurdu

Kanada, ABD ile NAFTA'yı yenileme müzakerelerini, yetkililerle teknik görüşmelerin yapılması ve daha fazla çalışılması adına sürdürmeyeceklerini duyurdu.
Kanada ABD ile NAFTA’yı Yenileme Müzakerelerini Sürdürmeyeceğini Duyurdu

Geçtiğimiz ayın sonunda ABD Başkanı Donald Trump bir dizi gerekçe göstererek, 1994 yılından bu yana yürürlükte olan, Meksika, Kanada ve kendileri arasında serbest ticarete imkan veren NAFTA’yı kaldıracağını duyurmuştu.

Trump’ın gösterdiği gerekçeler arasında, bu anlaşmanın yıllardır ABD ekonomisine zarar verdiği ve kötü çağrışım yaptığı gibi durumlar yer alıyor. Trump, söz konusu faktörler nedeniyle yürürlükte olan anlaşmayı sonlandırarak, yeni bir anlaşma yapılacağını bildirmişti. Fakat Kanada hükümetinden müzakerelerin devam etmeyeceğine dair bir açıklama geldi.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, NAFTA müzakerelerini sürdürmeyeceklerini ve daha fazla çalışma yapmaları gerektiğini bildirdi.

Kanada hükümeti tarafından yapılan açıklamada; NAFTA’yı yenilemeye yönelik yeni görüşmelerden önce daha fazla çalışma yapmaları gerektiği söylendi. Freeland’ın ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile yeni görüşmeleri yapmak için Washington’a gitmeyi planladığı öğrenilirken, daha verimli görüşmeler yapmak için yetkililerle teknik tartışmaların yapılması gerektiği belirtildi.

Kanada’nın NAFTA konusunda ABD’ye imtiyaz vermeye hazır olduğu konuşulmasına rağmen, kararın üzerinde biraz daha düşünülmesine kanaat getirildi.

Elde edilen bilgilere göre; Ottawa’nın ABD’ye Kanada’nın süt ürünleri piyasasına sınırlı giriş imkanı vermeye hazır oldukları öğrenildi. Süt ürünleri piyasasının, iki ülke arasındaki NAFTA görüşmelerinde önemli bir konu olduğu biliniyor.

ABD, ticaret görüşmelerini yeniden gözden geçirmek için Çin’e davette bulundu.

Küresel piyasalara bu yıl damgasını vuran en önemli konu hiç kuşkusuz ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşları! Çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi kararı getirilmesi kararı ile başlayan gerilim, gittikçe tırmandı ve her iki taraftan da karşı hamleler geldi.

Son gelişmelere göre ise; Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow, Trump yönetiminin Çinli yetkilileri ticaret görüşmelerini yeniden başlatma sürecinin devam ettiğini ve iletişimin bir kademe daha iyileştiğini bildirdi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in üst düzey yetkililere davet gönderdiği söylenirken, konu hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum