Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Sanayi Lideri: “Küresel Ticaret Savaşından Kimse Kazançlı Çıkamaz!”

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıklar küresel ticaret savaşına dönüşme yolunda hızla ilerlerken, önde gelen Avrupalı sanayici endişelerini dile getirdi. İşte savaşın korkutucu yüzü;
Avrupalı Sanayi Lideri: “Küresel Ticaret Savaşından Kimse Kazançlı Çıkamaz!”

Avrupa’nın önde gelen sanayicilerinden Jim Hagemann Snabe, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimlerin küresel ticaret savaşına dönmesi durumunda kimsenin zafer kazanamayacağını söyledi.

Snabe, ticaret gerilimlerinin küresel büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde ekonominin dalgalanmalara neden olacağını söyledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi, halihazırda birbirlerinin mallarına 50 milyar dolarlık tarife uygulamışken gelen bu yorumlar dikkat çekti.

Jim Hagemann Snabe her yıl Singapur’da düzenlenen Singapur Zirvesi’nde yaptığı konuşmadaki uyarılarıyla mevcut endişeleri gün yüzüne çıkardı.

Jim Hagemann Snabe Küresel Ticaret Savaşı Yorumu Dünya çapında güçlü bir büyüme ortalamasıyla, işin temellerinin oldukça iyi olduğunu fakat ticaret gerginliğinin endişe verici hale geldiğini söyleyen Snabe; “gerilimlerin büyüdüğünü görmek endişe verici” dedi.

Öte yandan gerilimlerin şu anda önemli bir etkisinin olmadığını, fakat devam ettiği takdirde büyüme üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını vurgulayan Snabe, anlaşmazlıkların özellikle de gelişmekte olan ülkelerde dalgalanma efektlerine yol açacağını dile getirdi.

Daha önce SAP’ın CEO’su olan Snabe’nin şu anda Siemens’in denetleme kurulunun başkanı ve A.P. Moller-Maersk Grubu’nun yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunduğu hatırlatıldı.

Snobe Küresel Ticaret Savaşından Kimsenin Kazançlı Çıkamayacağını Söyledi Ticaret savaşlarının piyasalardaki ilk etkilerinin sınırlı kaldığını vurgulayan Snabe, Trump’ın önce 200 milyar dolar ardından da 267 milyar dolarlık tarifeleri uygulamaya geçirdiği takdirde bunun küresel ekonomiyi etkileyeceğini kaydetti.

“10 yıl önce finansal krizden gördüğümüz deneyim, küresel ekonominin birbirine çok bağlı olduğudur” deyimiyle de ilgi çekti.

10 Yıl Önceki Finansal Krizde Ekonominin Birbirine Bağlı Olduğunu SöylediVe düşüncesini; “yani bunu iki ülke arasında karşılıklı bir konuşma olarak tutamazsınız. Bu, tüm değer zinciri üzerinde ve her yerde etkili olacaktır” sözleriyle destekledi. Son olarak da tarifelerin sonraki turda bir uyarı seviyesinde kalmasını umut ettiğini çünkü küresel ticaret savaşının hiçbir kazananının olmayacağını aktardı.

Nihayetinde Snabe’nin yorumları iş dünyasındaki pek çok kişinin dile getirdiği endişelerle uyuşması durumun ciddiyetini bir kez daha gösterdi.

Küresel Ticaret Savaşında Kazanan Olmayacak Onlardan bir tanesi de ABD’li teknoloji şirketi Cisco’nun Başkanı ve CEO’su olan Chuck Robbins’den gelmiş, Robbins bir sonraki tarife turunun çekirdek ağ ürünlerinin çoğuna isabet edebileceğinin üzerini çizerek riskin epey önemli olduğunu kaydetmişti. Eski ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez de Trump’ın tarifelerinin Çin’i uçurumun kenarına sürükleyeceğini, bunun da küresel ekonomiye zarar vereceğini öne sürmüştü.

İngiltere’nin önde gelen isimlerinden Adair Turner da ABD ile Çin’in küresel büyümede yavaşlamaya neden olacağını dile getirmiş, finans dünyasının önde gelen isimlerinden Turner’ın yorumları pek çok uzmandan onay almıştı.

Bu isimlerin yanı sıra bazı üst düzey yöneticiler de kendi sektörlerindeki tehditlerden bahsetmiş, örneğin Boeing CEO’su ticaret savaşının küresel havacılık sektörü için tehdit olduğunu söylerken ING CEO’su da ticaret savaşının onların müşterilerini de etkilemeye başladığını söylemişti. Rusya Enerji Bakanı Novak da geçtiğimiz günkü açıklamasında, ticaret savaşı ile yaptırımların petrol piyasalarına yardım etmediğini bildirmiş, petrol sektörünün küresel olduğuna vurgu yapmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum