Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın İhracatı Temmuz’da %19,2 Oranında Düşüş Gösterdi

Ekonomisi ikinci çeyrekte rekor düzeyde daralan Japonya’da ihracat ve ithalat rakamları Temmuz ayında da düşüşünü sürdürdü.
Japonya’nın İhracatı Temmuz’da %19,2 Oranında Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgınının yayılmasını durdurmak için üst düzey olağanüstü hal uygulayan Japonya’nın gayrisafi yurt içi hasılası, yılın ikinci çeyreğinde %27,8 ile rekor düzeyde küçülme kaydetti.

56 bin 685 vaka ile enfekte hasta sayısı bakımından 45. sırada olan Japonya’da son açıklanan makroekonomik veriler toparlanmanın oldukça yavaş olduğunu gösterdi. Japonya Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ihracat rakamları da düşüşün devam ettiğini ortaya koydu.

Çarşamba günü açıklanan verilere göre Japonya’da ihracat Temmuz ayında %19,2 azaldı.
Japonya Temmuz Ticaret Verileri
Kaynak: Japonya Maliye Bakanlığı

Asya ülkesi Japonya’nın dışa satımı Mayıs ayında %28,3 gerileyerek yılın en düşüğünü kaydetti. Haziran’da %26,2 düşüşle bir önceki aya yakın bir performans gösteren ihracat rakamları, Temmuz’da da gerilmesini sürdürdü.

Piyasa uzmanları %19,2 düşüş gelen ihracatın %20,9 azalmasını bekliyordu. Bu bakımdan beklentiden daha iyi gelse de pandeminin yarattığı etkinin kısa bir süre içinde geride kalmayacağının bir işareti oldu.

Söz konusu dönemde ülkenin ihracatı 5,368,890 milyon yen oldu. 2019 yılının aynı döneminde bu rakam 6,643,460 milyon yendi. Geçen yılın aynı döneminde 6,897,341 milyon yen gerçekleşen ithalat ise %22,3 azalarak 5,357,249 milyon yene geriledi.

Analistler ülkedeki ticaret verilerinin yılın üçüncü çeyreğinde toparlanmaya başlayacağını düşünüyor. İhracatta artış beklentisine karşın ithalatın üç aşağı beş yukarı aynı seviyelerde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu arada evden çalışmaya izin veren şirketlerin, faaliyetlerinde düşüş olmasıyla bu kararı değerlendirmek üzere oldukları öğrenildi.

Dünyanın her ülkesi Covid-19 pandemisiyle zorlu bir mücadele veriyor. Bazı yerlerde vakalar kontrol altına alınsa da birçok yerde hala çok yüksek seviyede. İran gibi ülkelerde ikinci dalga başlamış durumda. 251 bin enfekte hastanın ve 6 binden fazla can kaybının görüldüğü ülkemizde de vakalar son günlerde artmaya başladı.

Facebook ve Twitter gibi birçok şirket bu süreçte çalışanlarına evden çalışma izni verdi. Japonya’da da firmaların %65’i çalışanlarına evden çalışabileceklerini iletti. Nikkei Research tarafından yapılan bir ankete göre şirketlerin %62’si Ağustos ayının başında ofis kullanımının %10-20 arasında azaldığını bildirdi.

Reuters’ta yer alan habere göre Japonya’nın uzun, dolu ve disiplinli iş saatleri göz önüne alındığında işverenlerin yeniden geleneksel ofis kullanımına dönebileceği aktarılıyor. 495 büyük ve orta ölçekli şirketin katıldığı ankette firmaların %33’ünün ofis kullanımını gözden geçirdiği ortaya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu