Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İtalya’nın İşsizlik Oranı Kasım’da Yüzde 8,9’a Geriledi

Açıklanan son verilere göre İtalya’nın Kasım ayındaki işsizlik oranı, 63 bin istihdam yaratılırken %8,9'a düştü. Önceki ay işsizlik yüzde 9,5 olarak gerçekleşmişti.
İtalya’nın İşsizlik Oranı Kasım’da Yüzde 8,9’a Geriledi

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da işsizlik bir önceki aya göre aşağı yönlü revize edilen yüzde 9,5’ten 2020’nin Kasım ayında yüzde 8,9’a geriledi. Kasım 2020’de, Ekim ayındaki önemli istikrarın ardından, istihdam edilen kişilerin sayısı yeniden arttı.

Aylık bazda, istihdam artışı (+% 0,3, +63 bin) hem cinsiyetleri hem de 25-34 yaş grubundaki insanlar hariç tüm yaş sınıflarını ilgilendirdi. Genel olarak, istihdam oranı yüzde 58,3 arttı. Geçen ay, işsizlerdeki keskin düşüş (%-7, -168 bin) hem cinsiyetler hem de tüm yaşlar için genelleştirildi.

İşsizlik oranı yüzde 8,9’a genç işsizlik oranı yüzde 29,5’e düştü.
İtalya İşsizlik Kasım 2020
Görsel Kaynak: Trading Economics

Kasım ayında erkekler ve kadınlar arasında 15-64 yaş arası çalışmayan kişi sayısı yüzde 0,5 (73 bin) arttı. Hareketsizlik oranı yüzde 35,8’e yükseldi. 2020 Eylül-Kasım döneminde bir önceki çeyreğe göre her iki cinsiyette de istihdam (%0,6, 127 bin) arttı. Son üç ayda 15-64 yaş arası işsiz (%-2,8, -67 bin) ve çalışmayan (%-0,8, -117 bin) sayısında düşüş kaydedildi. Kasım 2019 ile karşılaştırıldığında istihdam rakamlar (%-1,7, -390 bin) ve oran (-0,8 puan) olarak düşüş gösterdi.

ISTAT, “Temmuz ve Eylül ayları arasında Ekim ayında durma noktasına gelen istihdam artışı, kadrolu ve serbest meslek sahiplerindeki artış nedeniyle Kasım ayında yeniden başladı” dedi.
İtalya Ocak 7 Covid
Kaynak: Worldometers

Bununla birlikte Şubat ayına kıyasla istihdam oranı 0,6 puan daha düşük ve işsizlik oranı yine 0,5 puan daha düşük kaldı. Sonuçta İtalya, Şubat ayında virüsten etkilenen ilk Batı ülkesiydi ve salgın, aylarca süren ulusal kilitlenme sayesinde kontrol altına alındı. Bir yaz durgunluğunun ardından, Ekim ayında enfeksiyonlar yeniden arttı ve yeni hükümet kısıtlamaları işletmeleri bir kez daha vurdu.

Resmi işsizlik oranı, ilk kapanışta insanlar iş aramayı bıraktıkça düştü ancak kısıtlamalar kaldırıldığında İtalyanlar işgücü piyasasına döndükçe hızla yükseldi. Bu arada ülkedeki toplam vaka sayısı 2 milyonu aşarken ölüm bilançosu 77 bin 291 oldu. Yeni günlük vakalardaki artış yukarıda görüldüğü gibi devam ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum