Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Hizmet Sektörü Brexit Belirsizliği ile Gerileme Kaydetti

Birçok firmayı kapsayan IHS MARKIT/CIPS Birleşik Krallık Hizmetler PMI anketi, ülkedeki ticari faaliyetlerin politik belirsizlikle hızlı gerilediğini gösterdi.
İngiltere’nin Hizmet Sektörü Brexit Belirsizliği ile Gerileme Kaydetti

Dev bankalardan cadde kuaförlerine kadar birçok firmayı kapsayan IHS MARKIT/CIPS Birleşik Krallık Hizmetler PMI Ticari Aktivite anketi yayımlandı. Buna göre; Şubat ayında 51,3 olan mevsimsellikten arındırılmış hizmet sektörü PMI, Mart ayında 48,9 seviyesine geriledi. Ekonominin sağlığını yakından izleyen bir barometre olan PMI, 2016 yılının Temmuz ayından bu yana ilk kez 50 seviyesinin altına indi.

Mart ayı verilerinin, iki buçuk yıllık sürede İngiltere hizmet sektörü genelindeki ticari faaliyetlerde marjinal bir düşüşe işaret ettiği belirtildi.

İngiltere Hizmet Sektörü Ticari Aktivite Endeksi - Mart 2019Yayımlanan raporda; hizmet sektöründeki gerilemenin, 2019 yılında şimdiye kadar tamamlanmış projelerin yerini alacak yeni çalışmaların olmadığını yansıttığından bahsedildi. Ankete katılanlar ise kurumsal müşterilerin yoğun politik belirsizliğe cevaben harcama kararlarını ertelemeyi seçtiğini belirtti.

Brexit’in ekonomik görünümle ilgili merak ve endişeler, hanehalkı harcamalarını engellediğine dair bazı raporlar olduğuna dikkat çekildi. Göstergenin, 2016 yılında yapılan referandumdan sonra ilk defa 50 seviyesinin altına indiği belirtilirken, AB referandumundan sonra görülen kısa düşüşün yanı sıra en son yapılan okuma, son 10 yılda görülen en zayıf noktaydı.

Rapor, yerel politika belirsizliğinin Mart ayında talebi kısıtladığı, müşterilerin yeni projeler yapmadan önce Brexit sonuçlarıyla ilgili netlik beklediğini gösterdi.

Yeni Projeler için Brexit Netlik KazanmalıSon 3 ayın her birinde, 2009 yılının ilk yarısından bu yana en uzun düşen satış hacimlerini temsil eden yeni sipariş girişlerinin bozulduğuna dikkat çekildi. İhracat talebinde ise yurt dışından gelen yeni çalışmalarda belirgin bir düşüş gözlendiği de açıklandı.

Azalan kapasite baskısının, hizmet sağlayıcıların Mart ayında bitmemiş iş hacimlerini düşürdüğü anlamına geldiği söylenirken, biriktirme dönemlerinin altı aydır azaldığı vurgulandı. Bunun ise 2013 yılının başından bu yana en uzun düşüş dönemi olduğu belirtildi.

Son anketin, 2019 yılının açılış aylarında rapor edilen iş kesintilerinin ardından personel alımı konusunda olumlu bir işaret verdiği söylendi.

Personel Alımı Konusunda Olumlu İşaretİstihdam rakamları, Mart ayında bir miktar artmış olsa da genişleme oranı ortalama olarak 2018 yılında görülenden daha yumuşak oldu. Hizmet sağlayıcıları ise işgücü kıtlığının ek çalışanlar işe alma kapsamını sınırladığını da göstermeye devam etti. Daha yüksek personel ücretleri genellikle Mart ayında hizmet ekonomisinde işletme giderlerini artıran bir faktör olarak gösterildi.

Ankete katılanların raporları, artan naklite maliyetlerine ve enerji fiyatlarına da işaret etti. Ancak genel girdi fiyat enflasyonu Şubat ayının dokuz aylık en düşük seviyesinden değişim göstermedi. Hizmet sağlayıcılar tarafından tahsil edilen ortalama fiyatlar, yalnızca marjinal olarak artmış, enflasyon oranı ise 2017 yılının Haziran ayından bu yana en yavaş şekilde seyretmiş durumda.

Ankete katılan bazı firmalar, düşük talep koşullarının, rakiplerin indirimine uyması için marjları ve baskıları sıktığını da öne sürdü.

Düşük Talep Koşullarına Dikkat ÇekildiBunlara ek olarak son veriler, önümüzdeki yıl için iş beklentilerinin hafif kaldığını da gösterdi. Aynı zamanda iyimserlik derecesi, geçen Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Bazı şirketler ise Brexit’e giden yolda daha fazla netlik umudu beklediklerine işaret etti.

IHS Markit Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson, “Hizmet sektörü faaliyetlerinde bir düşüş, İngiltere GSYİH oranının Mart ayında daraldığını ve ekonominin bir bütün olarak ilk çeyrekte durduğunu, önümüzdeki aylarda derinleşen bir düşüşe girme riskini taşıdığını göstermektedir. Hem hizmetler hem de inşaat sektörleri düşüşe geçti ve üretim yalnızca Brexit’ten önceki acil stoklama nedeniyle genişliyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum