Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Önünde Ekonomik Toparlanma için Uzun Bir Yol Var

IFS son raporunda, İngiltere ekonomisi için üçüncü çeyrekte güçlü toparlanma görse de sonrasında bunun azalacağı konusunda uyardı.
İngiltere’nin Önünde Ekonomik Toparlanma için Uzun Bir Yol Var

Pandemiden en kötü etkilenen ekonomiler arasında yer alan İngiltere için yüksek derecede belirsizlik, neredeyse hiç hafiflemeden aynı şekilde kalmayı sürdürüyor. Mali Araştırmalar Enstitüsü (Institute for Fiscal Studies) tarafından yayımlanan Yeşil Bütçe 2020 raporu da bu durumu gösteriyor.

Citi ve Nuffield Vakfı işbirliğiyle üretilen rapor, Mart Bütçesi’nden bu yana yaşanan büyük ekonomik travmayı, önümüzdeki yıllarda ekonominin gidişatına dair artan belirsizliği ve Şansölye Rishi Sunak‘ın karşı karşıya olduğu büyük kararları analiz etti.

Birleşik Krallık’ın COVID-19 salgınının ardından ekonomik toparlanmaya giden uzun bir yolla karşı karşıya olduğunu söyleyen IFS, pandemiye yönelik kilitleme önlemlerinin yılın Mart-Nisan aylarında İngiltere ekonomisindeki yaklaşık yirmi yıllık büyümeyi azalttığını hatırlattı.

O zamandan beri ekonominin, kapasitenin geri dönüşü ve yüksek düzeyde politika desteği sayesinde güçlü bir şekilde toparlandığını ekledi.
IFS ekim Tahmin İngiltere Ekonomi
Kaynak: IFS

Ancak IFS, bu ivmenin uzun sürmeyeceğini düşündüğünü söyleyerek şu ifadelerle devam etti:

“Hane halklarının toparlanmada oynayacakları kilit bir rol var: salgın nedeniyle firma bilançoları zayıflıyor ve dış tablo Brexit ve diğer ülkelerin pandemi deneyimleri nedeniyle karmaşık hale geliyor. İngiltere tüketicisini desteklemek tarihsel olarak sağlam bir bahis olsa da bu seferin farklı olmasının nedenleri var. Kalan virüs hoşnutsuzluğu ve daha geniş belirsizlik, 2020’nin ikinci yarısında talep üzerinde yük oluşturacak gibi görünüyor. Bu etkilerin emek yoğun sektörlerde yoğunlaşmasıyla birlikte, işsizlik riskinde önemli artışlar ekonomik gerilemeyi yayıyor.”

2020’nin 4. çeyreğinde çıktının 2019’un aynı dönemindeki seviyenin %6’dan fazla altında kalmasını bekleyen IFS, bunun finansal kriz sırasındaki zirve düşüşten daha büyük bir düşüş olduğunu vurguladı.
İngiltere ONS GSYİH
Kaynak: ONS

Muhtemelen önümüzdeki yıllarda İngiltere ekonomisinde kalıcı yeniden yapılanma ile daha da uzun süreli bir krizden kaçınmak için bir süre daha önemli politika desteğinin gerekeceğini savundu.

2020’nin ikinci çeyreğinde çeyreklik bazda %19,8’lik rekor düşüşün ardından, üretimin üçüncü çeyrekte %17,5 oranında artmasını bekleyen IFS, özellikle hane halkı tüketiminin kapasite getirisi, ertelenen harcamalar ve ek politika desteği ile iyi bir şekilde toparlandığını dile getirdi. Ancak buradan sonra toparlanmanın keskin bir şekilde yavaşlayacağını öngördü.

Temel senaryosunda 4Ç20 GSYİH’sinin önceki yıla göre %6,2 düşük kalacağını belirten IFS, finansal kriz sırasındaki %5,9’luk düşüşten daha büyük olduğunu aktardı.

2024’ün sonunda bile, GSYİH’nin 2019’un 4. çeyreğinin sadece %1,9 üzerinde olacağını tahmin etti. 2021 yılının ilk yarısında işsizlik oranının %8–8,5 (2,8 milyon) civarında artmasını bekleyen IFS, tüm bu tahminleri çevreleyen çok büyük belirsizlikler olduğunun üzerini çizerek şöyle dedi:

“Bakış açımız üç yargıya bağlıdır. İlk olarak, 2021 ikinci çeyrek öncesinde virüse karşı etkili bir korumanın yaygın olarak bulunmadığını varsayıyoruz; ikincisi, bu noktaya kadar süregelen sağlık sorunlarının talep üzerine ağırlık vermesini bekliyoruz ve üçüncüsü hem COVID hem de Brexit nedeniyle orta vadeli yeniden yapılanma işsizlikte daha büyük ve daha kalıcı bir artış anlamına geldiğini tahmin ediyoruz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum