Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi 1Ç21’de Hem Yıllık Hem Çeyreklik Bazda Küçüldü

İngiltere ekonomisi 2021’in ilk üç ayında önceki üç aya göre beklentilerin hafif altında yüzde 1,5 küçüldü.
İngiltere Ekonomisi 1Ç21’de Hem Yıllık Hem Çeyreklik Bazda Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) 2021’in ilk çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini açıkladı. Ön tahmine göre Ocak-Mart döneminde önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 küçüldü.

Önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,1 küçülme oldu. Beklenti yıllık bazda yüzde 6,1 küçülmeye, çeyreklik bazda yüzde 1,6 küçülmeye işaret ediyordu.

Dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,3 daralma olurken çeyreklik bazda yüzde 1,3 büyüme olmuştu.

İlk çeyrekte hizmetlerde ve üretim çıktılarında daralmalar olurken inşaat üretimi çeyrek boyunca büyüdü.
İngiltere GSYİH İlk Çeyrek 2021
Kaynak: ONS

Çıktı açısından, okulların kapanması ve çeyreğin başlarında perakende satışlarda yaşanan büyük düşüş, GSYİH büyümesini aşağı çekti. GSYİH seviyesi, 2019’un 4. çeyreğinde salgın öncesindeki seviyenin yüzde 8,7 altında kaldı.

2021’in ilk üç ayında devlet tüketimi artıp ticaret dengesi iyileşirken koronavirüs kısıtlamalarının yeniden uygulamaya konmasıyla hanehalkı nihai tüketim harcamaları ve iş yatırımı azaldı.

Aylık GSYİH tahmininde ise ONS, Mart’ta büyümenin İngiltere’nin bazı bölgelerindeki okulların ay boyunca yeniden açılmasıyla, Ağustos 2020’den bu yana en hızlı aylık büyümeyle yüzde 2,1 arttığını belirtti.

Hizmet sektörü, İngiltere ve Galler’de okulların yeniden açılması ve perakende ticaret satışlarının güçlenmeye devam etmesiyle Mart yüzde 1,9 büyüdü. Üretim sektöründe çıktı Mart’ta yüzde 1,8 büyüme kaydetti.

İnşaat sektörü, hem yeni iş hem de onarım ve bakımdaki büyümenin etkisiyle yüzde 5,8 büyüdü. Mart GSYİH’si, Şubat 2020’de görülen seviyelerin yüzde 5,9 altında ve Ekim 2020’deki ilk toparlanma zirvesinin yüzde 1,1 altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu