Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’ye Gelenlere Uygulanacak 14 Günlük Karantina Ekonomide Yıkıcı Etki Yaratacak

İngiltere’ye gelenlerin 14 gün karantinada kalacağı yönündeki seyahat kısıtlaması büyük yankı uyandırırken bunun havacılık sektörünü mahvedeceği söylendi.
İngiltere’ye Gelenlere Uygulanacak 14 Günlük Karantina Ekonomide Yıkıcı Etki Yaratacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Hükümet, İngiltere havayollarına İrlanda Cumhuriyeti dışında İngiltere’ye gelen herkes için 14 günlük karantina kuralı getireceğini bildirdi. Yeni kısıtlamanın bu ayın sonunda yürürlüğe girmesi beklenirken bunun havacılık sektörünü mahvedeceği söylendi.

İngiltere’nin yeniden açılma ihtimali salgın arttıkça azalırken alınan haberler, ülke için süregelen endişeleri artırdı. Guardian, hükümetin, koronavirüs pandemisinin ikinci zirvesini önlemeye yönelik tedbirlerin bir parçası olarak yeni karantina adımını Pazar günü açıklayabileceğini yazdı.

Buna göre Boris Johnson, yurt dışından dönen İngilizler dahil olmak üzere havaalanlarına, limanlara ve Eurostar tren istasyonlarına gelenler için karantina önlemlerini duyurmaya hazırlanıyor.

İngiltere Gelenlere 14 Günlük Karantina UygulamasıBirleşik Krallık kayıtlı havayollarını temsil eden Airlines UK; “Bu kararın bilim tarafından yönlendirildiğine ve hükümetin güvenilir bir çıkış planına sahip olduğuna dair güvence isteyeceğiz” dedi.

Airport Operators Association (Havaalanı İşletmecileri Birliği) CEO’su Karen Dee ise hiçbir ayrıntı almadığını ve bunun sadece İngiltere havacılık endüstrisi üzerinde değil, aynı zamanda daha geniş ekonomi üzerinde de yıkıcı bir etkisi olacağını söyledi.

Net bir çıkış stratejisinin olması ve kilit sektörler üzerindeki ekonomik etkinin azaltılması gerektiğini savunan Dee, şöyle konuştu:

Airport Operators Association CEO Karantina AçıklamasıÖte yandan Airlines UK, daha önce İngiltere’ye gelen yolcular için 14 günlük karantina spekülasyonuna verdiği yanıtla endişelerini dile getirmişti. Kurum Nisan sonunda yaptığı bir açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu öneri, İngiltere’ye gelen ve İngiltere’den giden uluslararası seyahati etkin bir şekilde öldürecek ve havacılık endüstrisinde ve daha geniş İngiltere ekonomisinde ölçülemez hasara neden olacaktır. 14 gün boyunca normal yaşama devam edemezse kimse tatile gitmeyecek ve iş seyahati ciddi şekilde kısıtlanacaktır. Ayrıca havacılığın yakın vadede herhangi bir zamanda devam etmesini imkansız hale getirecek ve böylece İngiltere’nin ekonomik toparlanmasına daha da engelleyecektir.”

Tüm bunların yanında kaynaklar, insanların sınıra vardıklarında 14 günlük karantina adreslerini belirtmeleri gerekeceğini ve kısıtlamanın ne kadar süreceğinin belli olmadığını söyledi. Bununla birlikte İngiltere vatandaşı olmayanların kiralık konutlarda kalmalarına izin verilip verilmeyeceği de belirsiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu