Yatırım yapmaya başla!

IMF Türkiye için Büyüme Tahminini %4,4’e Çıkardı

IMF Türkiye'nin 2018 yılı için büyüme tahminlerini yükseltti. Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda ise Türkiye'nin AB'den büyük bir adımla uzaklaştığı belirtildi.
IMF Türkiye için Büyüme Tahminini %4,4’e Çıkardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Nisan Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayımlamaya başladı. Birinci bölümde bazı gelişmekte olan ülkelerde enflasyonun tarihi düşük seviyelere indiği belirtilirken, Türkiye’nin yüksek seyrini koruduğu bildirildi ve büyüme tahminleri revize edildi.

Türkiye ve Arjantin’in enflasyonunun yüksek seyrini koruduğu belirtildi.

Bu iki ülkenin para politikasının sıkılaştırılması gerektiği bildirilirken, Türkiye’nin bu yıl için büyüme tahmini %4,3’ten %4,4’e çıkarıldı. 2019 yılı için %4,3 olan beklentisini ise %4’e indirdi. İşsizliğin bu dönemde %11,1 oranında olacağı tahmin edildi. İşsizlik Ocak ayı verilerine göre %10,8 oranında olurken, 15 yaş ve üzeri 3 milyon 409 bin kişinin işsiz olduğu ortaya çıktı.

Küresel ekonomi için aşağı ve yukarı yönlü risklerin dengeli olduğu belirtildi.

IMF’in raporuna göre; gelişmiş ülkelerin potansiyel büyümelerinin Euro ülkelerinin mevcut finansal destek ortamı sayesinde hızlandığı belirtildi. Mevcut küresel ekonomik iyileşmenin yapısal reformlar için bir fırsat penceresi sunduğu, bir sonraki daralmaya kadar mali durum ve verimliliğin daha üst seviyelere geleceği bildirildi.

Türkiye ve Arjantin’in sıkı para politikasına geçmesi gerektiği söylendi.

Gelişmekte olan ülkelerin tamamı için maliye politikasının sıkılaştırılması, makro ekonomik önlemlerin güçlendirilmesi, emtia fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı hazırlıklı olunması ve sosyal sigorta sisteminin sürdürülebilirliği konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

Avrupa Birliği Komisyonu, 2018 Türkiye İlerleme Raporu’nda önemli açıklamalar yapıldı.

AB Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin büyük adımlarla Avrupa’dan uzaklaştığını söyledi. Türkiye’nin vize muafiyeti önerisinin değerlendirileceği belirtilirken, FETÖ terör örgütü olarak tanımlandı. Türkiye’nin mülteciler konusunda gösterdiği çaba takdir edilerek övülürken, OHAL’e son verilmesi talep edildi. AB’ye üyelik müzakerelerinin yeni başlık açılmasına dair bir öneri bulunmazken, sonlandırılmasına dair de bir tavsiyede bulunulmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum