Yatırım yapmaya başla!

IMF Başkanı Lagarde Küresel Ekonomi için “Risk Bulutları” Uyarısını Yineledi!

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomi için ufukta risk bulutlarının göründüğünü, tüm dünya liderlerinin ticari çatışmaları bir kenara bırakmaları gerektiğini söyledi.
IMF Başkanı Lagarde Küresel Ekonomi için “Risk Bulutları” Uyarısını Yineledi!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Haziran ayında küresel ekonomi için yaptığı kara bulut uyarısını bir kez daha yineledi. Uluslararası ticaretin önündeki engellerin artmasının sadece ticarete değil, yatırım ve üretime de zarar verdiğini söyleyen Lagarde, bu faktörlerin geleceğe ilişkin belirsizlik yarattığını ve ufukta risk bulutlarının gezindiğini bildirdi.

Christine Lagarde, tüm ülke liderlerine ticari çatışmalarını azaltma çağrısında bulundu.

IMF’nin önümüzdeki hafta küresel büyüme tahminini düşüreceğini bildiren Lagarde, son dönemde dünyanın en büyük ekonomileri arasında başlayan ticaret çatışmalarının getireceği risklerden bahsederek, bu durumun en kısa zamanda sonlandırılması gerektiğini söyledi.

ABD, Meksika ve Kanada arasında halihazırdaki NAFTA’nın iptal edilerek, yerine getirilen USMCA Anlaşması, dün ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray’da yapılan bir organizasyon ile duyuruldu. Anlaşmanın başarı ile tamamlandığının duyurulmasının ardından açıklama yapan Lagarde, küresel ekonomiye yönelik tehditlerin alarm verdiğini, risklerin gerçekleşmeye başladığını ve küresel ekonomideki büyümenin yavaşladığını dile getirdi.

Lagarde, küresel değer zincirlerinin kırılmasının, gelişmiş ekonomiler dahil olmak üzere birçok ülke için yıkıcı bir etkiye sahip olacağını söyledi.

Tüm dünya liderlerini küresel ticaret sistemini yok etmek yerine, iyileştirmek, korumak ve topluma yarar sağlamak için birlikte çalışmaya davet eden Lagarde, şu an yapılabilecek en doğru şeylerin; reformların hızlandırılması, risk yönetiminin iyi yapılması ve çok yönlü sistemin modernize edilmesi olduğunu anlattı. Ufukta risk bulutlarının dolaştığının altının çizen IMF Başkanı, bu risklerin bir bölümünün gerçekleşmeye ve küresel ekonomik büyümeyi daha dik bir yokuş haline getirmeye başladığını sözlerine ekledi.

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, İtalyan hükümetinin bütçe süreci hakkındaki açıklamalarının endişe yarattığını söyledi.

Centeno, İtalya Ekonomi Bakanı Giovanni Tria’nın bütçe stratejileri konusundaki açıklamalarına yönelik, Euro’ya bağlı ülkeler olarak onu korumak için sağlam politikalara ihtiyaç duyulduğunu, bunu yapabilmek için de İtalyan hükümetinin sürdürülebilir ve güvenilir bütçe planına sahip olduğunu göstermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği kuralları gereği, İtalya’nın gayrisafi yurt içi hasılasının %130’u seviyelerinde olan kamu borcunu azaltması gerekiyor. İtalyan hükümeti geçen hafta 3 yıllık bütçe planı konusunda uzlaşmış ve buna göre 2019 yılında gayri safi yurt içi hasılasının %2,4’ünü bütçe açığı olarak vermeyi planladığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum