Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

HSBC, Çin’in 2019 Büyümesinin Tahminleri Aşacağını Söyledi

HSBC'ye göre; Çin'in özel sektöre odaklanarak ekonomisini canlandırma çabaları, kendi kendine sürdürülebilir bir iyileşmeye yol açacak.

Çin’in 2018 yılında büyümesi hızının yavaşlaması, bu yıl nasıl bir performans göstereceği ile ilgili merakları artırdı. Çin hükümetinin özel sektöre odaklanıp, ekonomisini canlandırma çabaları ise birçok uzmana göre yeniden parlak günlere dönüşü sağlayacak.

HSBC, Çin’in özel sektörü teşvik edici çabaları ile kendi kendine sürdürülebilir bir iyileşme sağlayacağını ifade etti.

Çin Özel Sektörü Teşvik Eden Önlemler AldıÇin’in ekonomiyi bu yıl yüzde 6,6’ya varabilecek şekilde iyileştireceğini söyleyen HSBC, bunun sadece geçen yıl GSYİH sonucuyla eşleşirken, 2019 yılı için büyüme tahmini olan yüzde 6,2’nin çok üzerinde gerçekleşeceğine işaret etti.

Karamsarlık, geçen yılın ardından bu yıla ilişkin görünümü etkilerken, ABD ile hala çözüme kavuşturulamamış olan ticaret savaşının ardından ülke ekonomisinin performansını etkilediği biliniyor. Geçen ay Çin hükümeti, bu yılki GSYİH büyüme hedefini, yüzde 6 ila 6,5 olarak belirlerken, bu seviyeler geçen yılın büyümenin altında yer aldı. 17 Nisan’da ise ilk çeyrek ekonomik büyümesini açıklayacak.

Ekonomik göstergelerdeki görünümün bozulması ile Çin hükümeti 2018 yılında bazı önlemler aldı.

Ekonomik Göstergelerdeki Bozulmaya Karşı Önlemler AldıÇin hükümeti, bankaları borçlanmayı artırmaya teşvik etmek, büyümeyi desteklemek için borçlanmayı amaçlayan bir politikadan uzaklaşmak gibi önlemler aldı. Başbakan Li Keqiang ise daha gevşek bir duruş için geçen ay 2 trilyon yuan değerinde vergi ve harç indirimi de dahil olmak üzere taze teşvik tedbirlerini açıkladı.

HSBC’nin Pazartesi günkü bir raporunda, daha güçlü üretim faaliyeti de dahil olmak üzere son ekonomik verilerin, “teşvik tedbirlerinin filtrelendiği şekilde büyümenin dibe vurduğunu ve kademeli olarak toparlanacağını” gösterdiğini söyledi.

Banka, GSYİH büyümesinin dördüncü çeyreğe göre yüzde 6,7’ye yükseldiğini, yıllık büyümenin tahminlerin üstünde geleceğini söyledi.

Çin Büyümesi YükselecekHong Kong merkezli HSBC ekonomistleri Qu Hongbin ve Julia Wang’ın raporunda, “Bu sefer teşvik paketinin şekli önceki turlardan çok farklı. Sadece işe yaramayacağına değil, önümüzdeki çeyreklerde kendi kendine sürdürülebilir bir iyileşmeyi de tetikleyeceğine inanıyoruz,” ifadelerini kullandılar.

Önceki paketlerin altyapı harcamalarına odaklandığını, ancak 10 yıl içinde en büyük olarak nitelendirdikleri Li tarafından açıklanan en son vergi ve harç indiriminin, önemli devlet dışı sektör için kurumlar vergisi indirimlerine odaklandığını söylediler.

Ekonomistler devlet dışı şirketlerin, kentsel alanlarda istihdamın %80’inden ve GSYİH’in %70’inden fazlasını oluşturduğunu belirttiler.

Devlet Dışı Şirketler İstihdam ve GSYİH YüzdesiQu ve Wang, “Dolayısıyla özel yatırımların artması, şehir tüketicilerinin yüzde 80’inden fazlasına fayda sağlayarak ürün ve hizmetlere yönelik nihai talebi artırdı. Bu bize göre kendi kendine sürdürülebilir bir büyüme iyileşmesine yol açacak,” dedi. Özel şirketlerin endişeleri, yetkilerin yardım etmeye hazır olduklarını temin eden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in dikkatini çekti.

Başka yerlerdeki ekonomistler de Çin ekonomisinin istikrara kavuşturduğuna işaret etmeye başladı. Citi, Pazartesi günü yayımladığı bir raporunda bu yılki mevcut yüzde 6,2 oranında büyüme tahmininde yukarı yönlü risk gördüğünü söyledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle