Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet PMI: İngiltere Ekonomisi Kilitlemeden Önce Durmaya Yakındı

Açıklanan PMI verileri, İngiltere'de hizmet sektörünün Ekim'de Haziran'dan bu yana en zayıf performansını kaydettiğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Hizmet PMI: İngiltere Ekonomisi Kilitlemeden Önce Durmaya Yakındı
Son Güncelleme: 
Yorum

Artan vakalar nedeniyle yeni bir ulusal tecrit açıklayan İngiltere, zor bir kışa doğru ilerliyor. Kaldı ki ulusla tecrit açıklamasından önce bile son verilerin ülkedeki çift dipli resesyon riskini artırdığı söylenmişti.

Birkaç gün önce IHS Markit tarafından açıklanan veriler de ülkedeki imalat artışının Ekim’de devam etmesine rağmen görünümün riskli kaldığını bildirmişti. İngiltere İmalat PMI Ekim’de 53,7 seviyesinde gerçekleşirken bugün yayımlanan hizmet sektörü PMI, toparlanmanın Ekim ayında keskin bir şekilde yavaşladığını gösterdi.

Ekim verileri, İngiltere hizmet sektöründe ticari faaliyetlerde çok daha zayıf bir artışa işaret etti ve genişleme oranı dört ay için en yavaş hızda geldi.

Ayrıca Haziran ayından bu yana ilk kez yeni işlerin düşmesiyle birlikte talep koşullarında keskin bir tersine dönme işareti de vardı.
İngiltere Ekim 2020 Kompozit Çıktı
Kaynak: IHS Markit

Konaklama, ulaşım ve eğlence sektörlerindeki anket katılımcıları, COVID-19 pandemisi nedeniyle ticaretteki kısıtlamaların sıkılaşmasının olumsuz etkisi hakkında yaygın bir şekilde yorum yaptı. IHS Markit/CIPS Hizmetler PMI İş Aktivitesi Endeksi Ekim’de 51,4 olarak kaydedilirken rakam Eylül’deki 56,1’den keskin biçimde düştü.

Ancak yine de 50 eşiğinin hafifçe üzerinde kaldı. Son okuma, Ekim ayının önceki 52,3’lük flaş okumasından daha düşüktü ve Haziran ayından bu yana en zayıf hizmet sektörü performansına işaret etti. Büyüme, genellikle 2020’nin ikinci çeyreğinde ulusal kilitlenme döneminden sonra ticari faaliyetlerde devam eden toparlanma ve geciken projeler üzerinde çalışmaya başlama ile ilişkilendirildi.

Bazı firmalar, artan konut piyasası işlemlerinden kaynaklanan bir artış ve inşaat sektöründeki müşterilerden gelen talepte bir toparlanma olduğunu belirtti.

İş etkinliğindeki yükseliş eğiliminin aksine son veriler, Haziran ayından bu yana ilk kez yeni siparişlerde düşüş olduğunu gösterdi. Hizmet sektörü genelindeki düşüş oranı, 2020’nin ikinci çeyreğine göre mütevazı oldu. Bununla birlikte, genel rakam özellikle oteller, restoranlar ve yiyecek içecek kategorisinde müşteriye dönük hizmet sağlayıcılara yönelik talep düşüşünü maskeledi.

Ankete katılanların çoğu daha düşük yeni işleri, COVID-19 kısıtlamalarının Ekim ayında ticaret üzerindeki etkisine ve ardından ağırlama ve eğlence hizmetlerine yönelik talep eksikliğine bağladı.
İngiltere Hizmet İş Aktivitesi Ekim
Kaynak: IHS Markit

Azalan yeni iş hacmi, Ekim ayında hizmet ekonomisinde birikmiş işlerin azalmasına neden olurken istihdam sayıları Ekim’de ardışık sekizinci ayında geriledi.

Hizmet sağlayıcılar genel olarak önümüzdeki 12 ay içinde büyüme beklentileri konusunda iyimser olsalar da güven derecesi Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Beklentiler yine pandeminin gidişatına bağlıydı ve genellikle etki azaldığında iş operasyonlarını yeniden inşa etme planlarını yansıttı.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore, ankete ilişkin şu sözlerle yorum yaptı:

“Ekim verileri İngiltere hizmet sektörünün; misafirperverlik, seyahat ve eğlenceye yönelik daha sıkı kısıtlamaların tüketiciyle yüz yüze gelen işletmeler için talepte düşüşe yol açmasıyla ülkede kilitleme 2’nin ilanından önce bile durmaya yakın olduğunu gösteriyor. Bu yalnızca dijital hizmetler, işletmeler arası satışlar ve konut piyasası işlemleriyle ilgili alanlarda sürdürülen genişleme ile kısmen dengelendi.

Hizmet sektörü bir bütün olarak Haziran ayından bu yana en yavaş üretim artışını kaydederken, yeni siparişler dört aydır ilk kez düştü. İngiltere’de Kasım ayındaki kilitleme ve Avrupa’nın geri kalanında kötüleşen COVID-19 durumu, Birleşik Krallık ekonomisinin bu kış çift dipli durgunluk ve 2021’de toparlanmaya giden çok daha zorlu bir yolda olduğu anlamına gelir.”

CIPS Grup Direktörü Duncan Brock de gelişmelerden bahsettikten sonra iyimser olmadığını şöyle dile getirdi: “Devlet desteği devam edecek olsa da bu, Kasım ayında hizmet sektörünün büyük bir kısmı derin dondurucu durumuna girerken birçok işletme için yeterli olmayabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu