Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Bütçesi Ekonomik Büyümeyi %8’in Üzerine Çıkarabilir

Ülkenin baş ekonomi danışmanı olan Krishnamurthy Subramanian, açıklanan bütçenin Hindistan'ı birkaç yıl içinde %8'den fazla büyüme yörüngesine itme potansiyeline sahip olduğunu savundu.
Hindistan’ın Bütçesi Ekonomik Büyümeyi %8’in Üzerine Çıkarabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan’ın merakla beklenen yıllık bütçesi açıklandı. Sonuçta Covid-19 ülkeyi harap etti, GSYİH’yi küçülttü, işsizliği hızla artırdı ve zaten krizde olan bankacılık sektörünün sıkıntısına ekledi. Ancak Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın bütçesi büyümeyi desteklemek için büyük harcamayı hedefledi.

Sağlık ve altyapı gibi kilit alanlardaki harcamalar, ekonomik faaliyeti teşvik etmek için artırıldı. Buna göre Hindistan’ın mali açığı -gelir ve giderleri arasındaki fark- cari mali yılda, ülkenin 1991’de dünyaya pazarlarını açmasından bu yana en yüksek oran olan %9,5’e yükselecek.

2021-22 için açık %5,6 yönündeki tahminlerden önemli ölçüde yüksek seviyede %6,8 olarak hedeflendi.
Hindistan Bütçe 2021 2022
Kaynak: ING

Maliye Bakanı Sitharaman, hedefin önümüzdeki beş yıl içinde yarıya indirmek olduğunu söyledi. Ülkenin baş ekonomi danışmanı olan Krishnamurthy Subramanian da Hindistan’ın 1 Nisan’da başlayan mali yıl bütçesinin önümüzdeki birkaç yıl içinde büyümeyi %8’in üzerine çıkarma potansiyeline sahip olduğunu savundu.

CNBC’ye yaptığı açıklamada Subramanian bütçenin Hindistan’ın V şeklindeki ekonomik toparlanmasına önemli bir ivme kazandırdığını belirtti. Yetkiliye göre, Hindistan’ın önümüzdeki mali yıl için planlanan altyapı harcamaları toparlanmayı daha da artırabilecekken iki kattan fazla sağlık bakımı harcama önerisi ülke tarihinde bir dönüm noktası.

Subramanian, söz konusu önlemlerin Hindistan’ın bu on yılda gerçekten yüksek bir oranda, %8’den fazla büyümesinin temelini atmasını beklediğini aktardı.
Hindistan Eylül Çeyreği GSYİH
KAYNAK: NSO

Citi ekonomistlere göre de cari mali yılda gelir harcaması artışından bir sonraki dönem için sermaye harcaması artışına odaklanma, ülkenin hayatta kalma stratejisinden canlanma stratejisine dönüşüne işaret ediyor. Hindistan’ın bütçede önerdiği sermaye harcaması bir yıl öncesine göre %34.5 artarak 5.54 trilyon rupiye yükseltildi.

Pazartesi günkü bütçe, Güney Asya’nın en büyük ekonomisinin mevcut mali yılda %7,7 küçülmesinin beklendiği bir ortamda açıklandı. Geçen yıl Hindistan, koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için uzun süreli kilitlenmeden kaynaklanan ekonomik serpinti nedeniyle teknik bir durgunluğa girdi.

Öte yandan ING’den Prakash Sakpal, Hindistan’ın yıllık bütçesinin v şeklinde bir toparlanma peşinde gibi göründüğünü söylerken bazı noktalara dikkat çekti. Ancak karışık piyasa tepkilerinin; -devlet tahvili piyasasında bir satış, Hindistan rupisinin değer kaybetmesi ve devasa bir hisse senedi rallisi- yatırımcıların tamamen ikna olmadıklarını gösterdiğini belirterek; “biz de değiliz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu