Yatırım yapmaya başla!

Gelişen Piyasalardaki Satış Dalgası Endişe Yaratıyor

Küresel anlamda etkisini hissettiren ticaret savaşları, Arjantin'de yaşanan ekonomik kriz ve Güney Afrika'nın resesyona girmesi gelişen ülke piyasalarında satışların artmasına sebep oldu.
Gelişen Piyasalardaki Satış Dalgası Endişe Yaratıyor

ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşlarının yankıları, Arjantin’deki ekonomik kriz ve Güney Afrika ekonomisinin resesyona girmesi gibi son dönemde yaşanan gelişmeler gelişen piyasalarda satış dalgasının artmasına sebep oldu. Aralarında Türk lirasının da bulunduğu birçok gelişmekte olan ülke parası dolar karşısında tarihi düşük seviyeleri görürken, hisse senedi piyasalarına da yansıyan bu durumun devam edip etmeyeceği endişe yaratıyor.

Dolar/TL 6,6823’te seyrederken, yurt içinde ABD ile Türkiye arasında yaşanan rahip krizinin hangi noktaya varacağı merak ediliyor.

Türk lirası, dolar karşısında yılbaşından bu yana hızla değer kaybediyor. 7,25 lira ile tüm zamanların zirvesini gören kur; hükümet, Merkez Bankası, BDDK ve vatandaşların duyarlı hamleleri sayesinde bir nebze de olsa geriledi. Fakat yapılan müdahaleler kurda kalıcı düşüş olmasını sağlayamadı. Finans ve yatırım uzmanı Jim Rogers, böylesi bir ortamda akılı insanların Türk varlıklarına yatırım yaptığını, ABD’nin uyguladığı yaptırımların uzun vadede kendilerine zarar vereceğini söyledi.

Endonezya rupisi dün dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesini gördü.

Afganistan’da da dolar kuru 74 Afganiden işlem görerek son 15 yılın zirvesine ulaştı. Ekonomik kriz ile mücadele eden ve IMF’den destek bekleyen Arjantin‘in para birimi peso dolar karşısında geçen haftaki %16’lık kaybını genişletti. Dün Arjantin hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayının ortasından bu yana IMF ile daha fazla mali destek için anlaşma yapılmasının umulduğunu bildirildi.

Güney Afrika ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde resesyona girerken, para birimi yaklaşık %3 değer kaybetti.

Güney Afrika randı şu dakikalarda 0,4312 liradan işlem görüyor. Dolar karşısında ise %1,26 ekside seyrediyor. Hint rupisi dolar karşısında bu sabahki işlemlerde 71.78 ile yeni düşük seviyeyi kaydederken, MSCI Gelişen Piyasa Para Birimleri Endeksi %0,46 ile iki haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Para birimlerindeki sert düşüşler hisse senedi piyasalarına da yansırken, Çin hisse senedi piyasasındaki düşüşler %2’ye ulaştı.

Analistler, söz konusu satış dalgasının endişe yarattığını ve negatif algının panik ortamına sebep olduğunu belirtiyor.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan, gelişen ülkelerin temel verilerinde bozulma olduğunu belirtirken, Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün söz konusu bozulmada Güney Afrika’nın 2009 yılından bu yana ilk kez resesyona girmesinin ve Arjantin’in ekonomik krizden dolayı IMF’nin kapısını çalmasının etkisi olduğunu söyledi. Ürkün ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının yatırımcılar tarafından takip edildiğini, bu durumun da gelişen ülke paraları üzerinde baskı yarattığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum